مطالب ویژه
اطلاع رسانی

جهت دریافت اپلیکیشن اندرویدی دفتر ارتباط مردمی دکتر قاضی زاده هاشمی بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

(دریافت اپلیکیشن)

...مجلس شورای اسلامی، یک مرکز اساسی و تعیین کننده برای انقلاب است، همه سر رشته ­های امور، به مجلس شورای اسلامی بر می­ گردد....مجلس شورای اسلامی، مظهر وحدت ملی و یکپارچگی و اتفاق همه گروه­ ها و قومیت­ ها و سلائق و عقاید است.

...من هیچ تردیدی ندارم و در این معنا هم که مجلس در رأس همه ارگان‌ها واقع است و مجلس، ملت است که متبلور شده است و تحقق پیدا کرده است در یک جای محدود، این هم بی‌اشکال است.

(صحیفه امام ، ج ۱۷، ص: ۲۴۶)


ویژه ها


اخبار حوزه انتخابی
next prev

پیوندهای مفید

«ورود به عرصه مبارزه با فساد و شفافیت» مهمترین کار مجلس دهم بود/ اجماع سیاسی برای نظارت بر دولت در مجلس وجود نداشت

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: مهم‌ترین کار مثبت این مجلس ورود به عرصه مبارزه با فساد و شفافیت بود از آن طرف نیز به علت اینکه سه فراکسیونی بود و اجماع سیاسی وجود نداشت نتوانست قدرت یکپارچه‌ای را در برابر مسائل از جمله نظارت بر رفتار دولت تشکیل دهد.


سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در جریان ثبت نام یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد، گفت: مجلس نماد حضور  مردم در عرصه‌های تصمیم‌گیری کشور است، مردم رئیس جمهور را به عنوان مدیر اجرایی انتخاب می‌کنند و در کنار آن مجلس را انتخاب می‌کنند تا به عنوان یک عنصر نظارتی دولت برنامه‌هایش را با او مطرح کند و همچنین مجلس از طرف مردم بر رفتار دولت نظارت کند.

عضو هیئت رئیسه مجلس عنوان کرد: نمایندگان به سبب رای مردم وجاهت پیدا می‌کنند و تمام این‌ها برخاسته از رای مردم است، وقتی مردم حاضر و موثر باشند مجلس قدرتمند‌تر خواهد بود ولی وقتی مشارکت کم شود مجلس حداقلی خواهد بود، مجلس فعلی نقاط قوت و ضعفی دارد، در برخی از حوزه‌ها ورود خوبی داشته و در برخی دیگر نتوانسته انتظارات را برآورده کند.

وی بیان کرد: شاید مهم‌ترین کارهای مثبت این مجلس ورود به عرصه مبارزه با فساد و شفافیت بود از آن طرف نیز به علت اینکه سه فراکسیونی بود و اجماع سیاسی وجود نداشت نتوانست قدرت یکپارچه‌ای را در برابر مسائل از جمله نظارت بر رفتار دولت تشکیل دهد.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی افزود: ما اولین مجلس بعد از انقلاب بودیم که خیلی سخت می‌توانستیم به خاطر این تسویه‌سازی‌هایی که در بیرون اتاق می‌افتد با یکدیگر گفتگو کنیم، در خیلی از حوزه‌ها تصمیم‌سازی سخت می‌شود؛ وزیری ضعف اجرایی دارد، اما وقتی فراکسیونی می‌خواهد ایشان را استیضاح کند، چون فراکسیون دیگر پرچم‌دار آن جریان سیاسی است مانع این می‌شود، این در فرهنگ سیاسی جامعه یک نقطه ضعف فرهنگی و برخاسته از کف جامعه است.

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه باید یک فاصله‌گذاری سیاسی اتفاق بیفتد تا بین رقابت‌های سیاسی و امور مربوط به مردم فرصت گفت‌وگو ایجاد شود، تصریح کرد: من در این سه دوره‌ای که به مجلس رفتم منتخب و کاندیدای اجماعی اصولگرایان بودم، این دوره نیز اگر بنا باشد که در انتخابات حضور داشته باشم انتظار می‌رود که اصولگرایان حمایت کنند بنابراین است که به یک لیست واحد برسیم.

وی یادآور شد: مشهد پنج کرسی دارد و چون شهر بزرگی است کنشگران سیاسی بیشتری نسبت به ظرفیتش دارد، وقتی شهری پر ظرفیت، کرسی‌های کمی داشته باشد اتفاقاتی می‌افتد مانند اینکه که در لحظه‌های آخر انتخابات در لیست‌ها تغییر ایجاد می‌شود.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در رابطه با جوان‌گرایی در مجلس افزود: مبنا انتخاب اصلح است، یعنی چه کسی بهتر از همه می‌تواند وظایف را انجام دهد، ولی در شرایط مساوی باید به جوانان رای بدهیم چرا که جوان با انرژی، نوآور، پرتلاش و فناور است، اصل عنصر جوانی در ترتیب دوم قرار دارد، باید ببینم چه ظرفیت‌هایی به میدان می‌آیند، بین آن‌ها در شرایط مساوی جوانان ارجح هستند.

قاضی‌زاده هاشمی خاطرنشان کرد: نماینده مجلس نمی‌تواند بگوید من برنامه اجرایی دارم چرا که نماینده در کنار دیگر نمایندگان معنی پیدا می‌کند، بنابراین جریان‌ها باید بگویند چه برنامه‌ای  دارند، بخشی از آن چیزهایی که در دوره قبل بیان شد محقق شده و بخشی هنوز محقق نشده است، همه اقدامات برادرانه و به لطف الهی انجام شد، مجلس آتی اولین مجلس گام دوم انقلاب است و وظیفه مجلس ایجاد پایه تمدنی است و باید نسبت به مجلس‌های گذشته قویتر باشد.

 عضو هیئت رئیسه مجلس ادامه داد: مجلس یک مکان جدید است، افراد باید کلان‌نگر و درک درستی از موضوعات داشته باشند، طبیعتاً افرادی که اندوخته‌های علمی و تجربی داشته باشند به مجلس راه پیدا می‌کنند، تا حدی می‌توان قانون را سختگیرانه کرد ولی عنصر کارآمدی را نمی‌توان با قانون درست کرد، وقتی مردم نماینده را انتخاب می‌کنند باید توجه داشته باشند که این نماینده قرار است در سطح ملی و بین المللی فعالیت کند.

وی اظهار کرد: منابع مالی ما کاملا شفاف است، همین افرادی که برای ثبت نام با من همراهی کردند قرار است هزینه‌ها را پرداخت کنند، من بر اساس اینکه رای می‌آورم یا نه، نباید ثبت نام کنم، حضور در انتخابات واجب کفایی است، رهبری نیز اشاره کردند که این افراد باید صلاحیت حداقلی داشته باشند و اجماعی در مومنین صورت بگیرد، این وظیفه من است که تحقیق کنم ببینم از من بهتر ثبت نام کردند یا خیر چه رای بیاورم یا نیاورم، اگر برحسب وظیفه شرعی باشد در نظر خداوند ماجور است و تنها موضوعی که نباید فکر کرد همین است که رای می‌آوریم یا خیر؟


ارسال شده در مورخه : شنبه، 16 آذر ماه، 1398 توسط admin  چاپ مطلب
شنبه، 16 آذر ماه، 1398 بازدید:466 نظرات 
 
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

 

مرتبط باموضوع :

 دستکاری مصوبات مجلس در کمیسیون اصل 90 قابل پیگیری است  [ شنبه، 13 ارديبهشت ماه، 1399 ] 278 مشاهده
 
امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت


اشتراک گذاري مطلب