مطالب ویژه
اطلاع رسانی

جهت دریافت اپلیکیشن اندرویدی دفتر ارتباط مردمی دکتر قاضی زاده هاشمی بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

(دریافت اپلیکیشن)

...مجلس شورای اسلامی، یک مرکز اساسی و تعیین کننده برای انقلاب است، همه سر رشته ­های امور، به مجلس شورای اسلامی بر می­ گردد....مجلس شورای اسلامی، مظهر وحدت ملی و یکپارچگی و اتفاق همه گروه­ ها و قومیت­ ها و سلائق و عقاید است.

...من هیچ تردیدی ندارم و در این معنا هم که مجلس در رأس همه ارگان‌ها واقع است و مجلس، ملت است که متبلور شده است و تحقق پیدا کرده است در یک جای محدود، این هم بی‌اشکال است.

(صحیفه امام ، ج ۱۷، ص: ۲۴۶)


ویژه ها


اخبار حوزه انتخابی
next prev

پیوندهای مفید

اعتقاد برخی مدیران برداشت سهم خود از سفره انقلاب است/مجلس دهم رکورد سؤال و استیضاح وزرا را می‌شکند

عضو هیئت رئیسه مجلس معتقد است برخی از مدیران اعتقاد به برداشت سهم خود از سفره انقلاب دارند.سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی و عضو هیئت‌رئیسه قوه مقننه در گفت‌وگوی مشروح با خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، با اشاره به دریافتی‌های نامتعارف برخی از مدیران دولتی در غالب فیشهای نجومی گفت: فیشهای نجومی ماحصل یک چرخش ایدئولوژیک در مدیران کشور است که به پستها به عنوان یک طعمه دنیایی نگاه می‌کنند.

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی عضو هیئت‌ رئیسه مجلس شورای اسلامی

وی با بیان اینکه در دریافتیهای غیرمتعارف دو حالت وجود دارد، تصریح کرد: حالت اول این است که برخی از مدیران اساساً ساختار نظام جمهوری اسلامی و کارکرد دین در زندگی مردم را قبول ندارند و نگاهی مادی‌گرایانه دارند.

سیستم نظارت آهنین در کشور نداریم/برخی مدیران اعتقادی به اسلام و ایران ندارند

عضو هیئت رئیسه مجلس اقدامات اخیر برخی مدیران را نبود سیستم نظارتی آهنینی که در کشورهای غربی وجود دارد، دانست و افزود: در نبود نظارت دقیق برخی‌ از مدیران حقوقهای نجومی دریافت می‌کنند، اینها افرادی هستند که هیچ اعتقادی به حفظ نه تنها اسلام بلکه ایران هم ندارند. این افراد سرمایه‌گذاری و تحصیلاتشان در خارج از کشور است و فضای امن آنها در خارج از کشور است. 

دکتر سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی حالت دوم  را در غالب افرادی که اسلام و ایران را قبول دارند اما می‌بینند که کسی مراقب آنها نیست و می‌گویند "چرا ما نخوریم و نبریم؟" دانست و گفت: این‌گونه افراد اعتقاد دارند، سفره انقلاب پهن است و سهم خود را از آن برداشت می‌کنند.

قاضی زاده هاشمی با طرح این سئوال که باید از خود بپرسیم چرا در اوایل انقلاب که سیستم نظارتی کشور به شکل امروزی نبود، اینگونه اتفاقات رخ نمی‌داد، اظهار کرد: نگاه مدیران در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی مدیریت جهادی بود، حتی شهید رجایی بر روی میز خود پول می‌گذاشت و هر شخصی بر اساس بضاعت برای خود حقوق دریافت می‌کرد و سقف حقوقی برای رئیس جمهور، نخست وزیر و وزرا در آن زمان به صورت کامل رعایت نمی‌شد، چه برسد به کارانه و حق مدیریت.

وی افزود: مدیران در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی زندگی خود را متناسب با زندگی اقشار ضعیف جامعه تطبیق می‌دادند اما امروز روحیه اشرافی‌گری و دنیاطلبی در میان برخی مدیران حاکم شده است.

در جریان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی عده‌ای هستند که خوی اشرافی‌گری دارند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس دهم با بیان اینکه نباید به فیشهای نجومی با دید سیاسی و جناحی نگاه کرد، گفت: موضوع دریافتی‌های نامتعارف برخی مدیران جریانی هم نیست که بگوییم افرادی در اصولگرایی یا اصلاح‌طلبی این کار را انجام داده‌اند یا در فلان دولت این اتفاق افتاده است؛ هم در جریان اصولگرایی و هم در جریان اصلاح‌طلبی افرادی هستند که خوی اشرافیگری دارند و منش ساده‌زیستی ندارند.

دکتر سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه باید برخی رویه‌ها در کشور تغییر کند، ادامه داد: اگر این فیشهای حقوقی چند ده میلیونی را از برخی مدیران بگیرید و آن فرد دزد باشد قطعا در قراردادهای که ذی‌نفع است، این کار را ادامه می‌دهد. به طور مثال برخی دریافت کنندگان حقوقهای نجومی به خودشان یک میلیارد تومان وام با سود یک درصد داده‌اند. منظورم این است که اگر کسی در پستی منصوب می‌شود، نباید دزد باشد و بعد هم نباید رها شود و نظارت بر روی او انجام شود و اگر تخلفی صورت گرفت، اطلاع‌رسانی شود. اگر ما در کشور 13 هزار نفر را کنترل کنیم، برخی مسائل حل می‌شود.

لاریجانی با روحانی درباره فیش‌های نجومی صحبتهای داشته است

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه هیئت رئیسه مجلس در موضوع فیشهای حقوقی با قوه مجریه مکاتباتی نداشته است، ادامه داد: لاریجانی رئیس مجلس در چارچوب جلسات سران قوا صحبتهایی با رئیس جمهور در این‌باره داشته است.

وی با اشاره به تحقیق و تفحص از سازمانهای که در مجلس نهم در دستور کار بود، گفت: طبق آیین‌نامه مجلس با پایان یافتن یک دوره از پارلمان مجموعه مصوبات آن مجلس نیز از دستور خارج می‌شود و باید دستورات جدیدی بیاید. به طور مثال نمایندگانی که به دنبال تحقیق و تفحص از بنیاد شهید هستند باید تقاضای تحقیق و تفحص جدید بدهند و از اطلاعاتی که پیش از این جمع‌آوری شده است، استفاده کنند.

هیئت رئیسه جلوی تحقیق و تفحص از بنیاد شهید را نگرفته است/ هزینه برخی تحقیق و تفحص‌ها چند صد میلیونی است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه هیئت رئیسه جلوی تحقیق و تفحص از بنیاد شهید را نگرفته است، افزود: به طور مثال در مقطعی با سیل 400، 500 تحقیق و تفحص مواجه هستیم که اصلا اجرایی نیست. تحقیق و تفحص کاری بزرگ، هزینه‌بر و زمان‌بر است.

عضو هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: به طور مثال در تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی یک سال کار شد و گزارش آن در صحن علنی قرائت شد. اگر بخواهیم در یک دوره مجلس تحقیق و تفحص داشته باشیم حداکثر می‌توان 10 مورد انجام داد. گاهی هم هزینه تحقیق و تفحصها چندصد میلیونی است.

دکتر سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه گاهی برخی از نمایندگان طبق ماده 236 آیین‌نامه داخلی مجلس درخواست تدوین گزارشی درباره موضوعی را از طریق کمیسیونها را ارائه می‌کنند، گفت: کمیسیونها اطلاعات موجود را از سازمان بازرسی و دیوان محاسبات اطلاعات را جمع‌آوری می‌کنند و‌ آنها را بررسی و گزارشی تهیه می‌‌کنند که این قابل انجام است.

وی ادامه داد: در همین راستا هیئت رئیسه مجلس از معاونت نظارت پارلمان خواسته‌ تا فضایی ایجاد کند که این گزارشات بیشتر در صحن علنی قرائت شود و به جای اینکه طرحها و لوایح را بررسی کنیم، یک بخش عمده از صحن را برای نقش نظارتی بگذاریم ولی باید از سمت کمیسیونها نیز خروجی وجود داشته باشد.

عضو هیئت رئیسه مجلس با اعلام اینکه از معاونت نظارت خواسته‌ایم، چارچوبی را در جهت تدوین گزارشات تهیه کند، گفت: طبق ماده 236 آیین‌نامه داخلی مجلس این کمیسیونها هستند که گزارشها را تهیه می‌کنند و حتی می‌توانند پیشنهاد دهند که این گزارشات به صورت قانون اجرا شود. ظرفیتهایی در آیین‌نامه داخلی مجلس در این باره وجود دارد که باید از آن ظرفیتها به نحو احسن استفاده کرد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس با اشاره سئوالات نمایندگان از وزرای دولت یازدهم، اظهار کرد: درباره سؤال و استیضاح موضع هیئت رئیسه اداره کشور است و نسبت به دولتهای مختلف هم متفاوت نیست.

قاضی‌زاده هاشمی ادامه داد: در مقاطعی با حجم زیادی از سؤال از وزرا در هیئت رئیسه مواجه هستیم و با مذاکره با نماینده طراح سؤال و وزیر بدون اینکه این حق را از نماینده سلب کنیم فرصت گفت‌وگو میان دو طرف را فراهم می‌کنیم. با حضور دو طرف سئوال کننده و وزیر مربوطه در هیئت رئیسه جلسه‌ای گذاشته می‌شود و از هر دو طرف دعوت می‌شود، با حضور در آن جلسه قبل از آنکه موضوع به صحن کشیده شود، حل و فصل شود.

به دنبال تنش میان مجلس و دولت نیستیم

وی با بیان اینکه در مجلس نهم و دهم هیئت رئیسه به دنبال این رویه است، افزود: چون هیچگاه  به دنبال تنش میان مجلس و دولت نیستیم.

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه به نظر بنده مجلس دهم رکورد مجلس نهم در بحث سؤال و استیضاح وزرا را می‌شکند، اظهار کرد: آقای رنجبرزاده عضو هیئت رئیسه مجلس که مسئول خواندن تذکرات کتبی در صحن علنی است، می‌گفت 5 برابر تذکرات قرائت شده وجود دارد که خوانده نشده گاهی به من می‌گوید یک ساعت به بنده وقت بدهید تا تذکرات کتبی را بخوانم.


ارسال شده در مورخه : چهارشنبه، 18 اسفند ماه، 1395 توسط admin  چاپ مطلب
چهارشنبه، 18 اسفند ماه، 1395 بازدید:1360 نظرات 
 
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

 

مرتبط باموضوع :

 نامه نمایندگان مجلس به مقام معظم رهبری  [ شنبه، 22 ارديبهشت ماه، 1397 ] 1201 مشاهده
 
امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت


اشتراک گذاري مطلب