مطالب ویژه
اطلاع رسانی

جهت دریافت اپلیکیشن اندرویدی دفتر ارتباط مردمی دکتر قاضی زاده هاشمی بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

(دریافت اپلیکیشن)

...مجلس شورای اسلامی، یک مرکز اساسی و تعیین کننده برای انقلاب است، همه سر رشته ­های امور، به مجلس شورای اسلامی بر می­ گردد....مجلس شورای اسلامی، مظهر وحدت ملی و یکپارچگی و اتفاق همه گروه­ ها و قومیت­ ها و سلائق و عقاید است.

...من هیچ تردیدی ندارم و در این معنا هم که مجلس در رأس همه ارگان‌ها واقع است و مجلس، ملت است که متبلور شده است و تحقق پیدا کرده است در یک جای محدود، این هم بی‌اشکال است.

(صحیفه امام ، ج ۱۷، ص: ۲۴۶)


ویژه ها


اخبار حوزه انتخابی
next prev

پیوندهای مفید

مجلس جدید باید همراه با عدالت و توجه به طبقات اجتماعی شکل گیرد

سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: مسأله «مشورت» به ویژه در امور اجتماعی و آنچه به سرنوشت جامعه مربوط است، از مهم ترین مسائلی است که اسلام آن را با دقت و اهمیت خاصی مطرح کرده و در آیات قرآن کریم، روایات اسلامی و تاریخ پیشوایان بزرگ جایگاه ویژه ای دارد.


وی افزود: در آیه 159 سوره «آل عمران» خداوندعلیم به پیامبر (صلی الله علیه وآله) دستور می دهد که با مسلمانان در امور مهم مشورت کند: «و شاورهم فی الامر». و در آیه 38 سوره «شوری»، هنگام بیان اوصاف برجسته مؤمنان راستین می فرماید: «و الذین استجابوا لربهم و اقاموا الصلو و امرهم شوری بینهم» همان گونه که ملاحظه می کنید در این آیه، «مسأله شورا» در ردیف ایمان به خدا و نماز قرار گرفته که بیانگر اهمیت فوق العاده آن است.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در همه امور خصوصا در امور سیاسی و پرهیز از خودرأیی از تأکیدات اساسی امام علی (سلام الله علیه) در نهج البلاغه است که با وجود عقل و خردی که در اختیارشان بود باز خود را بی نیاز از مشورت نمی دانند: تکفوا عن مقاله بحق أو مشوره بعدل فانی لست فی نفسی بفوق أن أخطئ و لا آمن ذلک من فعلی الا أن یکفی الله من نفسی».

قاضی‌زاده هاشمی بر همین اساس اضافه کرد: مجلس شورای اسلامی نمونه‌ای بارز از این امر پسندیده و خطیر در سطح کلان می باشد، به گونه ای که حضرت امام (رحمت الله علیه) آن را در راس نهادهای جمهوری اسلامی ایران دانسته و رهبر معظم انقلاب نیز، مجلس را ویترین مجموعه نظام می نامند و می فرماید: مجلس باید عصاره فضائل ملت باشد البته نه عصاره هر خصلتی.

وی در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: یکی از تفاوت‌های مجلس شورای اسلامی با مجلس دوران طاغوت این است که مجلس آن زمان مجلسی صد در صد فرمایشی بود به گونه‌ای که بر اساس اسناددر دسترس؛ نمایندگان با چراغ سبز شاه معدوم به مجلس راه میافتند و با توجه به همسوبودن آنان با فرامین شاه به چند دسته تقسیم می شدند؛ به طور مثال: خوب، بد، ابله نادان و.... اما مجلس شورای اسلامی مبتنی بر آراء مردم به صورت مستقیم در راستای عدم مغایرت با شرع و قانون اساسی تشکیل می شود به گونه ای که بر اساس اصل 57 اصل تفکیک قوا و اصل 71 قانون اساسی در عموم مسائل کشور در حدود شرع وقانون اساسی می‌تواند تصمیم گیری وقانون گذاری کند.

قاضی‌زاده بیان کرد: مجلس ما باید همراه با نظام در راستای پویا کردن قوانین، توجه به راهبردهای اساسی نظام؛ یعنی پیشرفت همراه با عدالت و توجه به نوع شکل گیری طبقات اجتماعی شکل گیرد.

وی تصریح کرد: روحیه انقلابی گری و مدیریت جهادی باید بر هریک از نمایندگان محترم حاکم باشد و رفتاری عاقلانه، مدبرانه، مجاهدانه و شجاعانه داشته باشند و به دور از هرگونه اشرافی‌گری و لابی گرایی برای نیل به اهداف شخصی عمل کنند، اما موضع گیری نمایندگان در مسائل سیاسی و بین المللی باید به گونه‌ای باشد که مفاهیمی همچون ایستادگی، صلابت و نفوذ ناپذیری به مخاطب القا شود و دشمنان قسم خورده جمهوری اسلامی ایران را در اهداف راهبردی خودازجمله؛ دخالت در امور کشور، زیاده‌خواهی و سیطره بر منافع ملی جمهوری اسلامی ایران مایوس شوند. قوانین مجلس هم باید جامع و کامل، ماندگار، کارآمد، روان و شفاف، کارشناسی شده، روزآمد و معطوف به نیازهاومشکلات زندگی مردم باشد.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: امیدواریم که بافضل و عنایت خاصه خداوند متعال و مدد اهل بیت (سلام الله علیهم) مجلس یازدهم، مجلسی مورد مرضی ذات اقدس بارئ تعالی، سازنده، در تراز انقلاب اسلامی و یاریگر علمدار انقلاب (مدظله العالی) در پی ریزی تمدن نوین اسلامی درمسیر تحقق دولت کریمه حضرت بقیه الله الاعظم (عج الله تعالی فرجه الشریف) باشد. مجلسی که بدور از هرگونه لابی گرایی، مظهر عزت ملی، اقتدار و استحکام نظام بوده و روح خدمت بر آن غالب باشد.


ارسال شده در مورخه : چهارشنبه، 7 خرداد ماه، 1399 توسط admin  چاپ مطلب
چهارشنبه، 7 خرداد ماه، 1399 بازدید:260 نظرات 
 
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

 

مرتبط باموضوع :

 آمادگی مجلس برای مراسم افتتاحیه یازدهمین دوره قانونگذاری  [ پنجشنبه، 18 ارديبهشت ماه، 1399 ] 271 مشاهده
 مجلس دهم حداکثر همکاری را با دولت داشته است  [ پنجشنبه، 8 فروردين ماه، 1398 ] 673 مشاهده
 باب مذاکره با هیچ کشوری به جز آمریکا بسته نیست  [ دوشنبه، 7 بهمن ماه، 1398 ] 408 مشاهده
 نامه انجمن دیاران به نمایندگان مجلس شورای اسلامی  [ پنجشنبه، 26 ارديبهشت ماه، 1398 ] 690 مشاهده
 
امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت


اشتراک گذاري مطلب