مطالب ویژه
اطلاع رسانی

جهت دریافت اپلیکیشن اندرویدی دفتر ارتباط مردمی دکتر قاضی زاده هاشمی بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

(دریافت اپلیکیشن)

...مجلس شورای اسلامی، یک مرکز اساسی و تعیین کننده برای انقلاب است، همه سر رشته ­های امور، به مجلس شورای اسلامی بر می­ گردد....مجلس شورای اسلامی، مظهر وحدت ملی و یکپارچگی و اتفاق همه گروه­ ها و قومیت­ ها و سلائق و عقاید است.

...من هیچ تردیدی ندارم و در این معنا هم که مجلس در رأس همه ارگان‌ها واقع است و مجلس، ملت است که متبلور شده است و تحقق پیدا کرده است در یک جای محدود، این هم بی‌اشکال است.

(صحیفه امام ، ج ۱۷، ص: ۲۴۶)


ویژه ها


اخبار حوزه انتخابی
next prev

پیوندهای مفید

نایب‌رئیس اول مجلس شورای اسلامی از شرکت برق منطقه‌ای خراسان بازدید کرد

نماینده مردم مشهد و کلات و نایب‌رئیس ‌اول مجلس شورای اسلامی از شرکت برق منطقه‌ای خراسان بازدید کرد و با مدیرعامل و سایر مسئولان این شرکت به بحث و تبادل نظر پرداخت.

به گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه‌ای خراسان دکتر سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در نشستی با مدیرعامل و سایر مسئولان شرکت برق منطقه‌ای خراسان در خصوص تغییرات ساختاری در وزارت نیرو عنوان کرد: باید توجه داشت تقسیم «بخشی» در هر ساختاری برای تمرکززدایی، امری اشتباه است و باید به سمت تقسیمات «منطقه‌ای» رفت. در حقیقت لازم است در حوزه موضوعی به سمت ادغام و در حوزه اجرایی به سمت منطقه‌ای کردن ساختار پیش رفت.


وی تاکید کرد: همچنین نباید مدیریت شرکتی را مانند سازمان‌ها پیش برد چراکه چنین روشی اشتباه است.

دکتر قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: باید توجه داشت تفکر و رویکرد، مقدمه تغییر است. مهم‌ترین مساله ما در کشور نیز نداشتن همین رویکردهاست. بدون رویکرد نمی‌توان تغییری ایجاد کرد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه لازم است به سمت ایجاد نیروگاه‌های کوچک‌مقیاس حرکت کرد، گفت: با مشارکت بخش خصوصی در راه‌اندازی نیروگاه‌های کوچک، وزارت نیرو می‌تواند عمده سرمایه‌گذاری خود را در راه‌اندازی نیروگاه‌های نوین و استفاده از انرژی‌های نو متمرکز کند.

دکتر قاضی‌زاده هاشمی تاکید کرد: توسعه نیروگاهی باید بر مبنای گاز باشد چون نیروگاه‌های کوچک از بهره‌وری بالاتری نسبت به مدل‌های بزرگ‌مقیاس برخوردار است.

نایب‌رئیس ‌اول مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم حفظ مراودات اقتصادی و صادرات انرژی به کشورهای همسایه اظهار کرد: مراودات انرژی باید با کشورهای همسایه حفظ شده و توسعه نیز یابد. این مراوده به شکستن حصار تحریم‌ها کمک می‌کند.

در ادامه این نشست مهندس رضا ریاحی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان با اشاره به طرح‌های پیشنهادی جهت تغییر ساختار در صنعت برق کشور اظهار کرد: در سال‌های 1365 تا 1380 شرکت‌های توزیع و نیروگاه‌های خصوصی از شرکت‌های برق منطقه‌ای منفک شد و زیر نظر شرکت توانیر قرار گرفت. در همین راستا شرکت مادر تخصصی حرارتی تولید نیروی برق ایجاد شد که نیروگاه‌ها زیر نظر آن و مشابه شرکت توانیر، شرکت مادر در زمینه تولید است.

موازی‌کاری‌ها صنعت برق را با مشکل پاسخگویی در سطح استان‌ها مواجه کرده است

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان گفت: در حال حاضر عمده تمرکز در صنعت برق به مرکز منتقل شده و بخش‌های تولید، توزیع و انتقال در مناطق به صورت مستقل از هم عمل می‌کنند. براساس مدل‌های اجرا شده در دنیا برای به وجود آمدن رقابت و افزایش بهره‌وری سه بخش تولید، انتقال و توزیع برق از هم جدا شدند و در کشور، هم این کار انجام شده و این طرح تا مرحله‌ای به خوبی پیش رفت اما دلیلی نداشت سرنخ‌های مدیریتی در مناطق نیز به مرکز منتقل شود. چنین ساختاری موجب کاهش انسجام در مناطق و تجمیع و تمرکز کارها در مرکز و در نتیجه از دست رفتن فرصت برای پرداختن به موضوعات کلان و استراتژیک می‌شود.

مهندس ریاحی با بیان اینکه اگر بتوان این ایراد را در ساختار صنعت برق برطرف کرد که خوشبختانه جزو برنامه‌های شرکت توانیر در سال 1400 آمده است، مشکلات زیادی حل خواهد شد، عنوان کرد: لازمه اجرای این مدل جدید آن است که منابع مالی از سطح استانی بالاتر نرود. در چنین حالتی مدیریت شرکت‌های حوزه صنعت برق از حالت سازمانی به شرکت‌داری تغییر خواهد کرد.

وی اضافه کرد: در ساختار کنونی شرکت‌های برق منطقه‌ای در میانه مجموعه‌های مربوط به تولید و توزیع قرار گرفته است. براساس قانون اساسی بخش‌های تولید و توزیع باید خصوصی باشد اما لازم است 20 درصد از بخش تولید دولتی باقی بماند. اگر قواعد مربوط به حق ترانزیت برق در شبکه به شکل مناسبی تعریف شود، بخش خصوصی می‌تواند در این حوزه هم سرمایه‌گذاری کند. در حال حاضر سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه فوق‌توزیع یا انتقال هنوز فعال نشده است. البته با راه‌اندازی بازار برق تلاش شد قیمت واقعی برق مشخص شود. اگر به مرور قیمت برق اصلاح شود، بخش خصوصی حتما برای سرمایه‌گذاری تمایل خواهد داشت.

مهندس ریاحی خاطرنشان کرد: در حال حاضر صنعت برق به دلیل پایین بودن قیمت متضرر می‌شود زیرا هزینه‌های صنعت برق در ساخت‌وسازها متناسب با عرف روز بازار پرداخت می‌گردد؛ در حالی که درآمد حاصل از فروش برق به مشترکین به نرخ‌های تعرفه‌دار و سوبسیدی دریافت می‌شود و این عدم تعادل در درآمد و هزینه به دلیل رشد بالای هزینه‌ها و عدم رشد متناسب درآمدها، هر سال بیشتر شده است.

صنعت برق باید به سمت غیرمتمرکز شدن حرکت کند

وی در بخش دیگری از این نشست با تاکید بر لزوم حرکت صنعت برق به سمت تولید پراکنده گفت: افق آینده صنعت برق در جهان نیز مبتنی بر همین موضوع است. البته باید توجه داشت کشورهای پیشرفته بار پایه مورد نیاز خود را تامین کرده و سپس به سمت تولید پراکنده گام برداشته‌اند. در حال حاضر به دلیل مشکلات مالی کمی عقب‌ماندگی در سرمایه‌گذاری در تولید بار پایه در کشور ما وجود دارد و همین مساله اجازه نمی‌دهد تامین برق را تنها به حوزه تولید پراکنده بسپاریم.

امکان لازم برای 2 برابر شدن بار مورد نیاز صنعت در استان وجود دارد

وی اضافه کرد: از گذشته تا امروز بستر خوبی برای تولید برق در استان ایجاد شده اما از این بستر به صورت کامل در حوزه صنعت و ایجاد کارخانجات تولیدی استفاده نشده است. در حال حاضر خراسان 600 مگاوات بار صنعتی دارد اما زیرساخت‌های لازم برای دو برابر شدن این ظرفیت در استان وجود دارد مشروط بر آنکه مصرف کنندگان خانگی و تجاری مدیریت مصرف را در فصل تابستان ساعات اوج بار رعایت کنند.


ارسال شده در مورخه : يكشنبه، 12 مرداد ماه، 1399 توسط admin  چاپ مطلب
يكشنبه، 12 مرداد ماه، 1399 بازدید:513 نظرات 
 
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

 

مرتبط باموضوع :

 کوه خواری و دست اندازی به حریم شهر در مشهد متوقف شده است  [ چهارشنبه، 24 مرداد ماه، 1397 ] 1708 مشاهده
 8هزار نفر در مشهد مدرک هویتی ندارند  [ چهارشنبه، 20 شهريور ماه، 1398 ] 889 مشاهده
 
امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت


اشتراک گذاري مطلب