مطالب ویژه
اطلاع رسانی

جهت دریافت اپلیکیشن اندرویدی دفتر ارتباط مردمی دکتر قاضی زاده هاشمی بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

(دریافت اپلیکیشن)

...مجلس شورای اسلامی، یک مرکز اساسی و تعیین کننده برای انقلاب است، همه سر رشته ­های امور، به مجلس شورای اسلامی بر می­ گردد....مجلس شورای اسلامی، مظهر وحدت ملی و یکپارچگی و اتفاق همه گروه­ ها و قومیت­ ها و سلائق و عقاید است.

...من هیچ تردیدی ندارم و در این معنا هم که مجلس در رأس همه ارگان‌ها واقع است و مجلس، ملت است که متبلور شده است و تحقق پیدا کرده است در یک جای محدود، این هم بی‌اشکال است.

(صحیفه امام ، ج ۱۷، ص: ۲۴۶)


ویژه ها


اخبار حوزه انتخابی
next prev

پیوندهای مفید

کیفیت در روند خودکفایی گندم مغفول مانده است

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: گندمی که در کشور تولید می‌شود باید از کیفیت بالای غذایی برخوردار باشد تا جلوی واردات گندم و هدر رفت دسترنج کشاورزان را بگیرد.

سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در گفت‌وگو با ایسنا درباره اهمیت خرید تضمینی گندم برای کشاورزان و رسالت بزرگی که مسئولان وزارت کشاورزی و دیگر مسئولان ذی‌ربط برای رفع چالش‌ها و کاستی‌های کشاورزان دارند، اظهار کرد: خودکفایی در محصول استراتژیک گندم به دفعات از سوی مقام معظم رهبری مورد خطاب و توصیه واقع شده، از این رو توجه به ساختار تولید، خرید، توزیع و فرآوری گندم در کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.


وی افزود: آمار و ارقام اعلامی و رسمی وزارت جهاد کشاورزی نشان می‌دهد خوشبختانه در سال‌های اخیر به یمن الطاف الهی و در سایه تلاش کشاورزان و کارشناسان خودکفایی گندم و قطع وابستگی به خارج در این حوزه محقق شده است.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه با توجه به قطع وابستگی کشور به تولید گندم برخی کاستی‌ها سبب شده همچنان شاهد ورود گندم به کشور باشیم، تصریح کرد: این گندم‌ها به بهانه تأمین و ارتقای کیفیت آرد و فرآورده‌های جانبی وارد می‌شوند. متأسفانه کیفیت در روند خودکفایی گندم، میان مسئولان و کارشناسان مغفول مانده است. درحالی که نباید اجازه دهیم گندم بی‌کیفیت در کشور تولید شود.

قاضی‌زاده هاشمی همچنین بی‌توجهی به مکانیزه کردن کاشت، داشت و برداشت گندم در کشور را گوشزد کرد و گفت: بی‌توجهی به موقعیت‌ جغرافیایی و وضعیت آب و هوایی و محدودیت منابع آبی در کاشت محصولات کشاورزی سبب شده تولید گندم در برخی مزارع و مناطق متناسب میانگین تولید کشور نباشد و فاصله معناداری را میان میانگین تولید گندم توسط تولیدکنندگان عادی (۸۰۰ کیلوگرم در هکتار) و تولید کنندگان نمونه و برتر (بیش از ۸ تن در هکتار) را شاهد باشیم.

نماینده مردم مشهد در مجلس سوءمدیریت در انتخاب مزارع مناسب برای کشت گندم را از عوامل پایین بودن کیفیت پروتئین در گندم‌های تولیدی کشور عنوان کرد و گفت: برخی مناطق کشور مانند خوزستان، دشت گرگان، دشت مغان بسیار مستعد تولید گندم با کیفیت هستند، این در حالی است که کشت گندم در مناطق نامستعد و زمین‌هایی که اساساً برای تولید گندم مناسب نیستند، موجب هدررفت منابع آب و سایر نهاده‌های کشاورزی می‌شود.

وی با بیان اینکه نباید به بهانه خودکفایی در گندم، زمین‌های غیرآماده و ناتوان زیر کشت گندم برود، بیان کرد: برخی محصولات کشاورزی که دارای مزیت رقابتی نیز هستند، می‌تواند به جای گندم در اراضی ضعیف تولید شود که هم کشاورز از زحمات خود منتفع باشد و تولید محصولات کشاورزی نیز متناسب با نیاز کشور و بازار صورت گیرد.

قاضی‌زاده هاشمی با تاکید بر اینکه گندمی که در کشور تولید می‌شود باید از کیفیت بالای غذایی برخوردار باشد تا جلوی واردات گندم را بگیرد، اظهار کرد: پایین بودن درصد پروتئین مورد نیاز گندم به‌خصوص پروتئین گلوتن، نه تنها منجر به نقص در فرآیند تولید نان می‌شود، بلکه ضایعات نان را افزایش می‌دهد.

وی گفت: هدررفت گندم تولیدی موجب ضایع شدن دسترنج کشاورزان و نعمت خدا می‌شود. همچنین ارزش غذایی پایین این گندم‌ها منفعت غذایی مصرف‌کنندگان نان که غالباً قشر محروم جامعه هستند را نیز در پی ندارد و از توسعه و ترویج فرهنگ تولید و مصرف نان‌های صنتعی نیز جلوگیری می‌کند.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: جهاد کشاورزی با طراحی و اعمال مدیریت دقیق یکپارچه و هدفمند به‌طور همزمان علاوه بر کمیت بر کیفیت محصول گندم نیز تمرکز کند.

قاضی‌زاده هاشمی گفت: خودکفایی در گندم علاوه بر اختصاص اراضی مستعد با راندمان تولید بالا، می‌تواند با آموزش و توسعه توان تولیدی کشاورزان، به‌کارگیری فناوری‌های نوین، توجه کافی به تأمین نهاده‌های ضروری و تقویت بنیه تولیدی ریزمغذی‌های مورد نیاز مزارع گندم، به تولید محصولات با کیفیت در مزارع نیز منجر شود.

وی به اهمیت صادرات گندم کشور اشاره و خاطرنشان کرد: توجه به روند کشت گندم و ایجاد کیفیت در گندم تولیدی کشور، علاوه بر تأمین آرد مرغوب برای تولید نان‌های صنعتی و تأمین ارزش غذایی نان‌های تولیدی از گندم داخلی می‌تواند اعتماد کشورهای همسایه برای خرید مازاد گندم تولیدی کشور که از مطلوبیت قابل توجهی برخوردار خواهد بود را جلب کند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، تشویق اثربخش گندمکاران نمونه کشور برای تولید محصولات با عملکرد بالا و افزایش تدریجی رکوردهای تولید گندم در مناطق و مزارع کشت گندم را از راهکارهای رسیدن به کیفیت در نان عنوان کرد و گفت: پرداخت تسهیلات مالی و تقویت بنیه مالی کشاورزان برای تجهیز مزارع خود و مکانیزه کردن روند کاشت، داشت و برداشت محصول گندم و جلوگیری از هدر رفت حداکثری این محصول استراتژیک، تأمین موجبات لازم برای انتقال دانش و فناوری‌های روز دنیا به مزارع تولید گندم کشور و آموزش مناسب و همزمان کشاورزان برای بهره گیری از این فناوری‌ها و  تلاش وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و اقتصاد دارایی برای تأمین ریسک واحدهای تولیدی گندم از طریق نظام بیمه محصولات کشاورزی را از راهکارهای افزایش ارتقای کیفیت تولید گندم در کشور است.


ارسال شده در مورخه : شنبه، 15 شهريور ماه، 1399 توسط admin  چاپ مطلب
شنبه، 15 شهريور ماه، 1399 بازدید:112 نظرات 
 
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

 

مرتبط باموضوع :

 عملکرد دولت در زمینه اقتصاد مقاومتی قابل دفاع نیست  [ چهارشنبه، 16 فروردين ماه، 1396 ] 1197 مشاهده
 پیروزی علیه داعش با الگو‌گیری از بسیج میسر شد  [ دوشنبه، 6 آذر ماه، 1396 ] 915 مشاهده
 
امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت


اشتراک گذاري مطلب