نائب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ناوگان جمهوری اسلامی نیازمند یک بازطراحی است و با این نوع کنشگری که انجام می‌دهیم حتما به نقاطی که باید برسیم، نخواهیم رسید و این امر نیازمند نوگرایی، شجاعت تغییر و آرمان‌خواهی است.


به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی بعد از ظهر امروز در جلسه تشکل‌های جوان، مذهبی و انقلابی استان اصفهان اظهار داشت: درگام نخست انقلاب و پس از گذشت ۴۰ سال از عمر انقلاب اسلامی یک تجربه گران‌بها به دست آمده است و الآن در شروع گام دوم انقلاب باید یک تحلیلی نسبت به وضعیت، نقاط قوت و ضعف خود داشته باشیم.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در نظرسنجی‌هایی که صورت می‌گیرد گاها اطلاعات نگران کننده‌ای برای مسؤولان کشور به همراه دارد، هنگامی که درصد نارضایتی‌های مردم سنجیده می‌شود گاه‌گاهی می‌بینیم حدود ۸۰ درصد مردم از موضوعی ناراضی هستند به گونه‌ای که برخی از جامعه‌شناسان و اهل سیاست را به این تحلیل می‌رساند که مثلا مردم دیگر از انقلاب خودشان پشتیبانی نمی‌کنند.

وی تصریح داشت: دشمنان ما به دنبال آن هستند تا القا کنند دلیل تمام مشکلات موجود در کشور نداشتن رابطه خوب با جهان سلطه و غرب است اما وقتی با پدیده‌ای مانند شهادت سردار سلیمانی رو به رو شدیم، کاملا خلاف این مطلب به اثبات رسید چرا که حاج قاسم نماد مقابله ما با رژیم صهیونیست، آل سعود، آمریکا و غیره بود.

مشکل در آرمان‌خواهی مردم  و رشدبخشی شاخصه‌های کشور نیست

قاضی زاده هاشمی  با تشریح این سوال که منشاء یاس و ناراحتی در مردم چیست، افزود: هر ساله در ایام ۲۲ بهمن‌ماه شاهد گزارشات مفصل دولت‎‌ها  از پیشرفت‌های کشور در حوزه‌های مختلف هستیم، خود مردم هم با مقایسه زیرساخت‌های کشور با گذشته متوجه این رشد و توسعه خواهند بود بنابراین مشکل در آرمان‌خواهی مردم  و رشدبخشی شاخصه‌های کشور نیست. 

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی  بیان داشت: مشکل امروز کشور این است که در طول این ۴۰سال کار جدی در نرم افزار جمهوری اسلامی برای پیاده‌سازی آرمان‌های انقلاب اسلامی صورت نگرفته است.

وی با اشاره به راه­انداری نهادهای متعدد انقلابی پس از پیروزی جمهوری اسلامی توسط امام خمینی(ره) یادآور شد: انقلاب اسلامی که یک تغییر بنیادی در نظام حاکم ارزشی  بر جامعه بود نیاز به دیوان‌سازی متناسب با خودش را داشت تا ارزش‌های انقلابی را به جلو حرکت دهد.

پس از جنگ نه تنها نهاد سازی انقلابی کارکرد اساسی خود را از دست داد

قاضی‌زاده هاشمی تصریح داشت: پس از وقوع جنگ معماری که توسط مدیران عالی رتبه کشوراتفاق افتاد نه تنها نهاد سازی انقلابی پیشرفت نکرد بلکه ادغام، کوچک و یا حذف شد و کارکرد اساسی خود را از دست داد به طور مثال جهادسازندگی که نهاد محرومیت‌زدایی در کشور بود به یک وزارت خانه رسمی و تکنوکرات با کارکرد توسعه کشاورزی تبدیل شد.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: این اقدامات باعث ایجاد شکاف ارزشی شد، از یک سو آرمان‌های دینی و علوی در نوع حکومت‌داری را داشتیم و از سوی دیگر سازمان‌ها و نهادهایی ساخته شد که خلاف این موضوعات بود و همین شکاف بین آرمان و عمل تولید نا امیدی و احساس خیانت در مردم می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: با اینکه مردم ما آرمان‌خواه هستند و در ابعاد مختلف علی‌رغم وجود فشارهای عمیق داخلی و خارجی رشد گسترده‌ای کرده ایم اما چنین احساسی به وجود آمده است و این امر ناشی از تضاد رفتاری بین بایدهای انقلاب اسلامی و عملکرد سیستم و اشخاص است.

چانه‌زنی و اولویت‌بندی‌ها مدیریت کشور

قاضی‌زاده هاشمی یادآور شد: روش اقتدار و نرم افزار کشور دچار مشکل است و این نرم افزار با جابه جا شدن  افراد مشکلش حل نخواهد شد بلکه باید سیستم‌ها تغییر پیدا کند به طور مثال یکی از نهادهای استضعاف‌گر بودجه است چرا که این بودجه بین دستگاه‌ها تقسیم می‌شود و حقوقی هم به کارمندان دولت داده می‌شود و این یعنی ما منابع مالیاتی و نفتی کشور را موظف کرده‌‌ایم که مثلا ماهانه به ۳ میلیون نفر حقوق بدهند و یا در بخش عمرانی و توسعه اگر بخواهیم بیمارستان و یا جاده‌ای ساخته شود بر اساس چانه‌زنی و اولویت‌بندی‌ها به یک بخشی امتیاز می‌دهیم.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی متذکر شد: اخیرا یک جزوه‌ای با عنوان فصل پروانگی در فضای مجازی منتشر کرده‌ایم که در آن مطرح شده است براساس پیچ تاریخی که رهبر انقلاب فرموده بودند، باید موانع  را دور زد و مسیر را تغییر داد و مدل حمکرانی در کشور تغییر پیدا کند چرا که با مدل مدیریت موجود در مجلس و دولت و غیره نه تنها به تمدن اسلامی نخواهیم رسید بلکه یک دولت خوب هم نخواهیم بود.

 وی در ادامه صحبت‌های خود اضافه کرد: قانون اساسی به دو نوع حاکمیت قائل است حاکمیت خدا و حاکمیت مردم، منتها حاکمیت مردم در طول حاکمیت خداوند است و بر این اساس بیش از ۱۰۰ مجموعه ساختاری که در کشور با مشکل روبه ­رو است به باز طراحی مجموعه سیستم‌هایی که اتمسفر جامعه را تشکیل دادند و در ۵ دولت طول خواهد کشید تا تحقق پیدا کند، با رویکرد احیا اعتماد عمومی طرح ریزی شده است.

ناوگان جمهوری اسلامی نیازمند یک بازطراحی است

قاضی‌زاده هاشمی  افزود: بر اساس یک نظریه روشن و مبتنی بر اشارات قانون اساسی و حکومت ولایی به این جمع بندی رسیدم که ناوگان جمهوری اسلامی نیازمند یک بازطراحی است و با این نوع کنشگری که انجام می‌دهیم حتما به نقاطی که باید برسیم، نخواهیم رسید و این امر نیازمند نوگرایی، شجاعت تغییر و  آرمان‌خواهی است. 

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: یکی از  اشکالاتی که دولت‌های ما داشتند این است که می‌خواستند با اقدامات سریع و تک ساعتی مسائل بزرگ را حل کنند در حالی که با اصلاح یک موضوع نمی‌شود مشکل آن را حل کرد و آثار آن اصلاح هم طبیعتا کوتاه مدت خواهد بود برای حل مشکلات باید فرهنگ‌سازی، پیامد سنجی، بسترسازی و غیره نیازمند است و از سوی دیگر باید کل اکوسیستم تغییر پیدا کند تا رشد اتفاق بیافتد.