نائب رئیس مجلس شورای اسلامی: بحث شفافیت آرای نمایندگان ، شعار نمایندگان مجلس هم است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما یزد، سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی در جریان سفر به استان یزد و دیدار با جمعی از فعالان فرهنگی و اجتماعی استان یزد اظهار داشت: قانون اساسی ایران نیازمند اصلاحاتی است و قوانینی که به موانعی برای فعالیت و خدمت به مردم هستند رفع یا اصلاح شوند.


وی با اشاره به مباحث متعدد مطرح شده در این نشست گفت: موارد مختلف مطرح شده مسائل درستی بود که باید در کشور انجام شود، اما قطعا انجام بسیاری از امور نیازمند گذر زمان است.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: یکی از موضوعات بسیار مهمی که در این نشست مطرح شد بحث شفافیت آرای نمایندگان است که شعار نمایندگان مجلس هم هست.

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به اینکه در مجلس هفتم با تصویب مجلس، رای نمایندگان مجلس غیرعلنی شد تصریح کرد: بحث علنی شدن رای با شفافیت متفاوت است و برای اینکه بتوانیم رای نمایندگان مجلس را علنی کنیم، باید این موضوع به تصویب مجلس برسد.

وی تصریح کرد: این موضوع در کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس مورد بررسی قرار گرفته و به صحن ارجاع داده شده و پس از اعلام در صحن مورد رای‌گیری قرار می‌گیرد تا در صورت تصویب رای نمایندگان به صورت علنی انجام شود.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: بسته‌ای که در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس آماده شده صرفا مربوط به رای نمایندگان نیست و مباحث بسیار گسترده‌تری نسبت به این موضوع را شامل می‌شود.

قاضی‌زاده هاشمی با تاکید بر اینکه رویکرد نمایندگان مجلس تلاش برای تصویب و اصلاح قوانین برای رفع مشکلات مردم است خاطرنشان کرد: تاکنون هم از سوی مجلس اقدامات بسیار گسترده‌ای صورت گرفته که تاثیرگذاری بسیار خوبی داشته است.

حجت الاسلام سیدکاظم مدرسی نائب رئیس شورای مرکزی حوزه‌های علمیه استان یزد، دراین نشست، با تقدیر از مواضع انقلابی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با وجود تمام هجمه‌هایی که علیه نمایندگان مجلس شد، در ارتباط با بودجه اقدامات بسیار خوب و ارزنده‌ای صورت گرفت و امیدواریم بودجه‌ای در تراز انقلاب اسلامی داشته باشیم.

رئیس حوزه علمیه مدینه العلم الکاظمیه تصریح کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به نیرو‌های بومی حساسیت بیشتری داشته باشند، چرا ما باید از استان‌های دیگر افرادی را به یزد بیاوریم که بر مجموعه‌های اقتصادی ما مدیریت کنند.

امام جمعه بخش مرکزی یزد موضوع آب یزد را یکی از مهمترین مسائل مبتلابه یزد دانست و تصریح کرد: مردم استان یزد در حوزه‌های شرب، صنعت و کشاورزی به شدت نیازمند آب شرب هستند و باید مسئولان نسبت به این موضوع اقدام کنند.

جوکار نماینده مردم یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس هم اظهار داشت: مسائل مختلفی در استان یزد وجود دارد که باید مورد بررسی قرار گیرد و با پیگیری در سطح ملی برطرف شود.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین مسائل و مشکلات استان یزد، بحث تامین منابع پایدار آب است که در این زمینه تاکنون پیگیری‌های متعددی صورت گرفته است.

جوکار افزود: موضوع بسیار مهم دیگر استان یزد، تامین اشتغال و مسکن به ویژه برای جوانان است؛ موضوعی که الان به چالشی اصلی در استان تبدیل شده و بسیاری از جوانان با مشکل مواجه هستند.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: استان یزد امروز به محلی برای جذب نیرو‌های کارگری از استان‌های دیگر تبدیل شده، اما فارغ‌التحصیلان دانشگاهی آن با مشکل بیکاری دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی به ظرفیت‌های گسترده استان یزد در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: توجه به این حوزه می‌تواند زمینه ایجاد اشتغال و رفع بیکاری جوانان فارغ‌التحصیل استان یزد را فراهم کند.

در ادامه این نشست، ۱۰ نفر از فعالان فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، پزشکی و سیاسی استان یزد به بیان نقطه نظرات خود در ارتباط با مسائل و مشکلات استان و کشور در حوزه‌های مربوط به خود پرداختند.