نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی روند تصویب طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری را تشریح کرد و گفت: اکنون روند اصلاح قانون خوب پیش می‌رود و امیدواریم در فرآیند تصویب مشکلات کمتر شود تا ببینیم در فرآیند بررسی شورای نگهبان چطور می‌شود.


به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: درباره قانون انتخابات ریاست جمهوری متأسفانه تاکنون شرایط ابتدایی برای ثبت‌نام نداشتیم و بر اساس قانون اساسی کسی که کاندیدای ریاست جمهوری می‌شود باید رجل سیاسی و مذهبی باشد مدیر و مدبر باشد.

وی با بیان اینکه مشخصات ذکرشده تنها شاخص‌های کیفی است و تشخیص آن با شورای نگهبان است افزود: همان‌طور که شرایط ابتدایی برای ثبت‌نام نماینده مجلس و حتی شورای شهر هست نیاز است تا این شرایط نیز برای ثبت‌نام افراد کاندیدای ریاست جمهوری لحاظ شود که متأسفانه وجود ندارد.

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: داشتن صلاحیت یا نداشتن نیز موضوع دیگری است که دستگاه‌های مربوطه درباره آن تصمیم می‌گیرد.

قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: هدف از اصلاح قانون انتخابات این است که حداقل شرایط ابتدایی برای کسانی که کاندیدای ریاست جمهوری می‌شوند را مشخص کند.

وی افزود: مثلاً افرادی که قصد ثبت‌نام برای انتخابات ریاست جمهوری دارند حداقل دارای مشخصات اولیه مانند داشتن مدرک تحصیلی، سابقه کار سیاسی و اجرایی و یا داشتن تیم مشاورین باشد که حداقل رجل ملی و مذهبی قابل‌توجهی ثبت‌نام کنند.

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: پس از این مرحله نیز شورای نگهبان بین آن‌ها افرادی را که اصلح است یا برجستگی بالاتری را دارند انتخاب می‌کند.

قاضی‌زاده هاشمی گفت: در حال حاضر روند اصلاح قانون خوب پیش می‌رود و امیدواریم در فرآیند تصویب مشکلات کمتر شده تا ببینیم در فرآیند بررسی شورای نگهبان چه پیش می‌آید.