نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: رویداد انتخابات برای جمهوری اسلامی ایران که برپایه مردم‌سالاری شکل گرفته جدیت بیشتری دارد.

به گزارش ایرنا، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی روز یکشنبه در اختتامیه رویداد ایده‌نگاری بحران کرونا و مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اظهار کرد: از شورای نگهبان قدردانی می‌کنم که با اینکه مسئولیت حفظ سلامت جامعه با نهاد دیگری است به پیشواز انتخابات رفته است و خود را مسئول در حفظ سلامت مردم می‌داند و متد علمی هم برای ایده دادن در این زمینه پیاده می‌کند.


نایب رییس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: ما ابتدا فکر می‌کردیم چند ماه با کووید درگیر هستیم اما اینکه ویروس جهش‌های متعدد داشته باشد در فکر ما نبود و الان می‌توان گفت حداقل ۳ تا ۵ سال آینده کشور و جهان در مسائل امنیتی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی درگیر کرونا است.

قاضی‌زاده هاشمی اضافه کرد: ما فکر می‌کردیم با واکسن مسئله حل خواهد شد اما با تغییر رفتار ویروس مشخص شد که این درگیری فعلا ادامه دارد.

وی در ادامه گفت: رویداد انتخابات برای جمهوری اسلامی ایران که برپایه مردم‌سالاری شکل گرفته جدیت بیشتری دارد و انتخابات ریاست جمهوری بین انتخابات‌ها ویژگی خاصی دارد چرا که سطح مشارکت مردم در آن افزایش پیدا می‌کند و رقابت‌ها در آن جدی‌تر است و بروز و ظهور میدانی پیدا می‌کند.

تبلیغات میدانی را نمی‌توان از انتخابات جدا کرد

قاضی‌زاده هاشمی خاطرنشان کرد: عمده صحبت‌ها این بود که برای تبلیغات به سمت فضای مجازی برویم اما تبلیغات میدانی را نمی‌توان از انتخابات جدا کرد پس اگر قرار است اتفاقی بیفتد باید جان مردم به خطر نیفتد و شور انتخاباتی هم وجود داشته باشد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه‌ در حوزه رای‌گیری باید بتوانیم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی آخرین رای کسی که اراده کرده است رای دهد را اخذ کنیم، گفت: الان در روند رای‌گیری حضوری نکاتی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کرد و ملاحظات رای‌گیری حضوری را رعایت کرد و به مسائل رای‌گیری حضوری فکر کرد.

وی افزود: اگر می‌خواهیم برنامه‌ریزی دقیق داشته باشیم باید تمام اجزا را رعایت کنیم تا مردم بخاطر به خطر افتادن سلامتی از رای دادن منصرف نشوند یعنی باید به آنها این اطمینان داده شود که خطری آنها را تهدید نمی‌کند.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بخشی از افت آرا در دور دوم انتخابات مجلس بخاطر بیماری کرونا بود و احساس مردم این بود که سلامتیشان به خطر می‌افتد و امیدوارم از الان برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ راه چاره‌ای پیدا کنیم تا انتخابات شکوهمند و موثری داشته باشیم.