مطالب ویژه
اطلاع رسانی

جهت دریافت اپلیکیشن اندرویدی دفتر ارتباط مردمی دکتر قاضی زاده هاشمی بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

(دریافت اپلیکیشن)

...مجلس شورای اسلامی، یک مرکز اساسی و تعیین کننده برای انقلاب است، همه سر رشته ­های امور، به مجلس شورای اسلامی بر می­ گردد....مجلس شورای اسلامی، مظهر وحدت ملی و یکپارچگی و اتفاق همه گروه­ ها و قومیت­ ها و سلائق و عقاید است.

...من هیچ تردیدی ندارم و در این معنا هم که مجلس در رأس همه ارگان‌ها واقع است و مجلس، ملت است که متبلور شده است و تحقق پیدا کرده است در یک جای محدود، این هم بی‌اشکال است.

(صحیفه امام ، ج ۱۷، ص: ۲۴۶)


ویژه ها


اخبار حوزه انتخابی
next prev

پیوندهای مفید

قاضی‌زاده‌هاشمی: تحمل اقتصادی مردم کاهش پیدا کرده است

در شرایطی که مردم کشورمان در برخی از شهرها در اعتراض به شرایط بد اقتصادی و وضعیت نامعلوم سپرده‌های خود در موسسات اعتباری، تجمعات اعتراضی تشکیل داده‌اند؛ معاون اول دولت در واکنشی عجیب ضمن سیاسی جلوه دادن این اعتراضات تأکید کرد دود این حوادث به چشم عاملان آن خواهد رفت.تدبیر یا تهدید مردم؟!


printlogo

گروه سیاسی: این روزها مطالبات معیشتی مردم بر اثر ناکارآمدی دولت یازدهم و دوازدهم به اوج خود رسیده و داد و فغان مردم از نقصان‌های اقتصادی حالا به سطح شهرهای کشور هم کشیده شده است. در همین ایام که مردم مطالبات به حق خود را از مسئولین امر استمداد می‌کنند به نظر می‌رسد دولت روحانی بازهم در مسیری قرار گرفته که نمی‌خواهد بپذیرد عدم توانایی دولت باعث شده مردم به ستوه بیایند و به کف خیابان‌ها برسند. در سال‌های گذشته بارها دلسوزان انقلاب و کارشناسان حوزه‌های مختالف خصوصا اقتصادی این هشدار را به دولت روحانی داده بودند که دل بستن به برجام و انطور که روحانی گفته بود مذاکره با کدخدا راهگشای مشکلات معیشتی مردم نیست و حالا امروز مردم پاسخ دولتی را می‌دهند که اصول اولیه کشورداری را هم فراموش کرده است. دولت روحانی وعده داده بود که توافق هسته‌ای همه چیز در مملکت به وضعیت مطلوب می‌رسد اما حالا اساسا ماهیت مطالبات مردم نیز توسط دولت انکار می‌شود. در روزهای گذشته شهرهای مشهد، کرمانشاه و لرستان صحنه اعتراض مردم به مشکلات اقتصادی بود اما اسحاق جهانگیری معاون اول دولت یازدهم و دوازدهم که خود باید نسبت به این مشکلات پاسخگو باشد در اظهاراتی عجیب روز گذشته گفته است: به شاخص‌های اقتصادی نظیر رشد اقتصادی، کنترل تورم و اشتغال‌زایی باید اشاره کنم که کارهای بزرگی در بخش اقتصاد انجام شده که نشان می‌دهد این بخش روی ریل درست قرار گرفته ، البته ممکن است برخی کاستی‌ها و افزایش قیمت برخی اقلام وجود داشته باشد.  معاون اول رییس جمهور گفت: امروز کسانی این مسائل را بهانه کرده‌اند و بانی حوادثی شده‌اند که ابعاد و زوایای دیگری دارد و باید بدانند دود این حوادث به چشم خود آنها خواهد رفت چرا که وقتی جریان اجتماعی ایجاد شد و به سطح خیابان رسید قطعا کسانی که آن را شروع کرده‌اند کنترل کننده آن نخواهند بود و دیگران سوار بر آن موج خواهند شد. وی به حوزه بهداشت و درمان و اولویت‌های دولت برای دسترسی مردم به خدمات ارزان، بهداشتی و درمانی، ارتقای این خدمات اشاره کرد و گفت: نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد مردم از تحولات در حوزه سلامت راضی هستند، البته نارسایی‌هایی نظیر مسائل مالی پیش برد طرح سلامت وجود دارد که حتما برای آن راهکار خواهیم یافت. اظهارات جهانگیری آنجایی تعجب برانگیز است که ظاهرا وی نمی‌داند اتفاقا بخاطر کج رفتن قطار اقتصادی دولت بر روی ریل است که مردم به خیابان آمده‌اند. نکته تعجب برانگیز دیگر در مورد جهانگیری و اظهاراتش این است که معاون اول روحانی بدون توجه به صدای مردم و مطالبات بر حق آنها اساسا مردمی‌بودن این اعتراضات را زیر سوال برده و ان را به دیگرانی نسبت داده که قصد سویی دارند اما وی فراموش کرده که طبیعت چنین اجتماعاتی حضور عده‌ای فرصت طلب ضدانقلاب است و زیرسؤال بردن خواسته به حق مردم قابل پذیرش نیست. این اظهارات جهانگیری در شرایطی انجام شده که در روزهای گذشته بسیاری ائمه جمعه سراسر کشور و نمایندگان مجلس به ضعف و ناتوانی اقتصادی دولت اشاره کرده‌اند و خواستار پاسخگویی دولت به جای فرافکنی شده اند.

امام جمعه مشهد: مطالبه مال و گرانی از مطالبات به‌حق مردم است
در همین رابطه امام جمعه مشهد هم به تجمع مردم در این شهر واکنش نشان داد، واکنشی که نشان می‌دهد زیر سوال بردن خواسته مردم اشتباه است و مسئولان دولتی باید پاسخگوی این وضعیت باشند. آیت الله علم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه مشهد با بیان این‌که مالباختگان مؤسسات و تعاونی‌هایی که یا بر اساس ندانم‌کاری و یا سوءنیت، اموال مردم را از بین بردند؛ ادامه داد: در این اقدام احساسات مردم جریحه‌دار شد و عده‌ای مردم آسیب‌پذیر نیز مطالبات خود را ارائه دادند. نماینده ولی‌فقیه خراسان رضوی با تأکید بر این‌که مطالبه مال و گرانی از مطالبات به‌حق مردم است، تصریح کرد: اگر بنا شد سطح گرانی برود بالا و درعین‌حال مردم زندگی‌شان تأمین نشود، مردم حق‌دارند مطالبه کنند و بخواهند، عزیزان مسؤول ما به مطالبات مردم توجه کنند که کارد به استخوانشان نرسد تا وسط خیابان فریاد بزنند. وی در بخش دیگری از سخنان خود هم به خوی اشرافی‌گری در بین مسئولان دولت روحانی اشاره و با بیان این‌که مسؤولان باید برای مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم فکر کنند، خاطرنشان کرد: تبار مرفه و خوش‌گذران به فکر مردم نیست؛ آقای وزیر نفت! وقتی با گرانی بنزین همه‌چیز بالا می‌رود این جواب نیست که قیمت بنزین در کشور ما از همه‌جا کمتر است؛ بنزین 1500 تومانی را در ماشین شاسی بلند میلیاردی نبین، در یک باک وانت‌بار یک فقیر و مستضعف که باید ده نفر از اعضای خانواده‌اش را اداره کند ببین. نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی با تأکید بر این‌که مطالبات اولیه مردم به‌حق بود، خاطرنشان کرد: درست است که از گرانی به تنگ آمدید، باید مطالبه کنید، مالباخته‌اید، مطالبه کنید اما نباید مطالبه خواسته بر حق به سود دشمن تمام شود.
آیت‌الله موحدی‌کرمانی: بدهکاران بانکی پول مردم را بلعیده‌اند
آیت‌الله موحدی کرمانی خطیب موقت نمازجمعه تهران همچنین با تأکید بر حسابرسی بسیار دقیق الهی، گفت: خداوند همه ما را بیدار کند، مخصوصاً کسانی که به بیت‌المال دستبرد می‌زنند و یا اینکه از بانک وام می‌گیرند و پس نمی‌دهند. من حتی شنیده‌ام رقم هزار میلیارد تومانی نیز از بانک وام گرفته‌اند و در مقابل بانک هم چیزی به عنوان ضمانت از آنان دریافت نکرده و در آخر یا فرار کرده یا مخفی شده‌اند، اما بدانند این پول‌ها، پول مردم است. آیت‌الله موحدی کرمانی افزود: این مردمی‌که داد می‌زنند پول‌های ما را چرا نمی‌دهند، بدانند پول‌ها را بدهکارهای کلان بانکی بلعیده‌اند و این افراد باید جواب بدهند؛ چراکه قیامتی هم هست.
قاضی‌زاده‌هاشمی: تحمل اقتصادی مردم کاهش پیدا کرده است
همچنین سید امیرحسین قاضی‌زاده‌‌هاشمی‌نماینده مردم مشهد و عضو هیت رئیسه مجلس شورای اسلامی‌نیز ، اظهار داشت: در این چند سال اخیر متاسفانه اقتصاد ایران کوچک‌تر شده است یعنی به علت اینکه رکود شدیدی بازار حاکم بوده و بسیاری از منابع ما درگیر نظام بانکی شده و بانک‌ها هم سال‌ها سود هنگفتی پرداخت می‌کردند، مردم منابعشان را به نظام بانکی بردند. وی افزود: زمانی که مردم منابعشان را به نظام بانکی بردند میزان زیادی از این سودی که پرداخت می‌شد، بلوکه شد بعد هم به علت اینکه نتوانستند خود را با تحولات رکودی در بازار هماهنگ کنند، یک سری تخلفات گسترده داشتند که در نهایت دچار ورشکستگی و مشکلات شدیدی شدند. عضو هیأت رئیسه مجلس همچنین تصریح کرد: اکنون موسسات مالی و اعتباری پول‌های مردم را گرفتند و دچار مشکلات جدی شدند و این مشکلات دامنه دار است یعنی فقط این نیست که در سطح دو موسسه کوچک باشد؛ طبیعتا در چنین فضایی کشش تحمل اقتصادی توسط مردم بسیار سخت است. وی بر همین اساس اضافه کرد: تحمل اقتصادی به معنای توان مردم برای تطبیق دادن خود برای رشد قیمت‌ها است که اکنون بسیار کاهش پیدا است؛ در برخی شهرها مانند مشهد به علت اینکه تعداد زیادی حاشیه نشین داریم و اوضاع اقتصادی مردم هم مشکلات جدی دارد دچار مشکلات عدیده‌ای شدند؛ در مشهد یک میلیون و 300 هزار حاشیه نشین داریم که به درجاتی از فقر مبتلا هستند و توان تطبیق اقتصادی خود را ندارند؛ طبیعتا در این شرایط این اثرگذاری بیشتر پیدا می‌شود. وی افزود: در سال 90 مطالعه‌ای صورت گرفت که مشهد جزو شهرهایی محسوب می‌شد که مردمش با درآمد کم شناخته می‌شدند؛ حال مشکلات و وضعیت موسسات مالی و اعتباری هم به آن اضافه شده و همان سرمایه اندک مردم در دست موسساتی قرار می‌گیرد که به مردم قول می‌دهند به معیشت کمک کنند ولی ناگهان می‌بینیم حجم زیادی از منابع مالی دچار مشکل می‌شود و مشکلات جدی پیدا می‌کند؛ متاسفانه در این میان مسئولان دولتی هم پاسخگو نیستند. قاضی‌زاده ادامه داد: فردی که واجد اختیارات هست و قانون و نظام اجرایی اختیارات ویژه‌ای در اختیار او قرار داده، کمترین میزان پاسخگویی را دارد که این باعث می‌شود مسائل منتقل شود یعنی مردم چون از آن نهاد مرکزی که وظیفه پاسخگویی دارند دریافت پاسخ نمی‌کنند، از افرادی مطالبه می‌کنند که مسئولیت مستقیم ندارند؛ یعنی وقتی یک دستگاه یا مقام قضایی که باید مستقیم جواب آنها را بدهد پاسخگو نیست به نزد یک مقام مسئول ثانویه می‌روند.
پژمانفر: مقصر اصلی دولت است
حجت الاسلام پژمانفر نماینده مردم مشهد در مجلس هم گفت: مردم در هر صورت در این مسائل باید یک جایی حرف‌شان شنیده شود. ما چندین ماه است که سؤال از رئیس جمهور را مطرح کرده‌ایم. با توجه به اینکه بیش از 140 نماینده هنوز نتوانستند این سؤال خود را مطرح کنند و رئیس جمهور را به مجلس بیاورند تا به این موضوع پاسخ دهد مردم بی‌پناهی که دست‌شان به جایی نمی‌رسد چه کار کنند؟ نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی‌همچنین تصریح کرد: بنده امروز مقصر اصلی را در ارتباط با مشکل سپرده‌گذاران مؤسسات مالی و اعتباری دولت می‌دانم که با بی‌تدبیری خود در همه ابعاد امروز زمینه اعتراضات را فراهم می‌کند. وی برهمین اساس اضافه کرد: مردم ما حق دارند در ارتباط با حقوق تضییع شده خود به جایی پناه ببرند وقتی امروز کسی نیست که به آنها پناه دهد و حرف‌شان را بشنود و نماینده‌های آنها هم در مجلس نمی‌توانند حرف خود را مطرح کنند و متأسفانه با سوءمدیریتی که با یک دیکتاتوری فراوان حتی (که اجازه نمی‌دهند این مسائل مطرح شود)‌ نتیجه آن این خواهد شد که مردم به این شکل تجمع و مسائل خود را به یک شکلی طرح کنند.
گوش شنوایی در دولت وجود دارد؟
در عین حال رهبر معظم انقلاب اسلامی‌هم در دیدار اخیر با اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی‌به مشکلات معیشتی مردم اشاره داشتند. رهبر عظیم‌الشان انقلاب، اقتصاد درون‌زا و مقاومتی را علاج ابزار اصلی دشمن یعنی تحریم برشمردند و افزودند: مسئولان اقتصاد مقاومتی را جدی بگیرند و به زبان آوردن آن اکتفا نکنند و متوجه باشند که اقتصاد مقاومتی با واردات بی‌رویه و ضعف تولید داخلی نمی‌سازد.
ایشان با تأکید بر خرید اقلام موردنیاز دستگاه‌ها از تولیدات داخلی، مردم را به اقبال جدی به محصولات داخلی توصیه کردند و افزودند: این‌ها باطل‌السحر دشمن است، البته نیاز به زمان دارد و ممکن است در شش ماه یا یک سال جواب ندهد، اما تنها علاج واقعی است. با توجه به رهنمودهای معظم له که چراغ راهنمای دولت است و بر مبنای اظهارات نمایندگان مردم در مجلس؛ کارشناسان و حتی ائمه جمعه باید این نکته را به دولت یادآوری کرد که درد مردم و مسئول این دردها امروز مشخص است؛ آیا درون دولت عزم و قصدی وجود دارد که مطالبات مردم را پذیرفته و برای حل این مسائل قدمی‌بردارد؟ آنطور که از شواهد پیداست دولت در خواب زمستانی فرو رفته و ادامه این وضعیت تنها باعث خسارت وارد شدن به مردم است.

منبع خبر : http://www.asre-iranian.ir/newspaper/BlockPrint/18642


ارسال شده در مورخه : شنبه، 9 دي ماه، 1396 توسط sahebi  چاپ مطلب
شنبه، 9 دي ماه، 1396 بازدید:1188 نظرات 
 
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

 

مرتبط باموضوع :

 پاسخ جانانه‌ای به ترامپ خواهیم داد  [ شنبه، 14 دي ماه، 1398 ] 402 مشاهده
 اموالم را در سامانه قوه قضائیه ثبت کرده‌ام  [ شنبه، 11 آبان ماه، 1398 ] 417 مشاهده
 
امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت


اشتراک گذاري مطلب