مطالب ویژه
اطلاع رسانی

جهت دریافت اپلیکیشن اندرویدی دفتر ارتباط مردمی دکتر قاضی زاده هاشمی بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

(دریافت اپلیکیشن)

...مجلس شورای اسلامی، یک مرکز اساسی و تعیین کننده برای انقلاب است، همه سر رشته ­های امور، به مجلس شورای اسلامی بر می­ گردد....مجلس شورای اسلامی، مظهر وحدت ملی و یکپارچگی و اتفاق همه گروه­ ها و قومیت­ ها و سلائق و عقاید است.

...من هیچ تردیدی ندارم و در این معنا هم که مجلس در رأس همه ارگان‌ها واقع است و مجلس، ملت است که متبلور شده است و تحقق پیدا کرده است در یک جای محدود، این هم بی‌اشکال است.

(صحیفه امام ، ج ۱۷، ص: ۲۴۶)


ویژه ها


اخبار حوزه انتخابی
next prev

پیوندهای مفید

هزینه‌های جاری، کل منابع کشور را به گروگان گرفته است

یک عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: هزینه های جاری، کل منابع کشور را به گروگان گرفته است.

به گزارش ایسنا، سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی در برنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه شب با بیان اینکه در نوشتن بودجه های سنواتی مشکل مزمنی داریم، افزود: امسال این مشکل به علت تهدیدهای خارجی، بیشتر است.


وی با اشاره به وابستگی بخشی از بودجه به نفت، گفت: باید سهم صندوق توسعه ملی را به گونه ای افزایش می دادیم تا سهم درآمدهای نفتی در هزینه های جاری کشور، کم شود اما این میزان وابستگی در حال افزایش است.

قاضی زاده هاشمی افزود: برخی برآوردها تا ۶۶ هزار میلیارد تومان غیر واقع بینانه در سقف درآمدی پیش بینی می کنند و معمولاً صددرصد درآمدهای نفتی پیش بینی شده در بودجه محقق نمی شود.

وی اضافه کرد: در بودجه، ۴۰ هزار میلیارد تومان برای استقراض در قالب اوراق و مانند آن در نظر گرفته شده است.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به اینکه مشکلاتی برای تامین مالی سازمان بیمه سلامت وجود دارد، گفت: از یک طرف بسته خدمت بسیار وسیع تعریف می کنیم و از طرفی منابعی را که برای بیمه ها پیش بینی می کنیم کم است و همان منابع کم هم محقق نمی شود بنابراین تراز بین تولید خدمت و هزینه آن مشکل دارد.

وی با بیان اینکه در بخش بودجه سلامت و بهداشت و درمان، همیشه قانون رعایت نشده است، افزود: یکی از جاهایی که باید به صورت ساختاری به آن پرداخت، صندوق های بیمه و نحوه حمایت های اجتماعی است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، این عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: بودجه عمومی، ۵ درصد اما بودجه شرکت ها، ۵۰ درصد رشد کرده است یعنی شرکت های دولتی از این وضع به هم ریخته اقتصادی و تورم سود کرده اند در حالی که رشد اقتصادی منفی است.

وی افزود: باید در معافیت های مالیاتی از جمله در بخش هایی از صنایع پتروشیمی و کشاورزی بازنگری و برخی از آن ها حذف شود.

سید کاظم دلخوش عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز با حضور در این برنامه با اشاره به اینکه بودجه، سالانه و پیش بینی درآمدها و هزینه هاست، گفت: تاکنون به علت وضعیت اقتصادی کشور نتوانستیم این پیش بینی را به سمت واقعیت محقق کنیم.

وی ادامه داد: در خوشبختانه ترین حالت حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد پیش بینی بودجه ها از جمله عمرانی و جاری، محقق می شد.

دلخوش با بیان اینکه شرایط ما در سال آینده سخت تر خواهد بود، گفت: در محقق کردن درآمدهای نفتی دچار مشکل می شویم صادرات روزانه یک و نیم میلیون بشکه ای نفت در بودجه پیش بینی شده است در حالی که به سمت صادرات ۳ میلیون بشکه در روز پیش می رفتیم.

وی با بیان اینکه مالیات، نفت، عوارض و فروش اموال و املاک دولت از منابع مهم درآمدی کشور است، اضافه کرد: امسال در کنار این ها، دارایی های سرمایه ای و مالی هم پیش بینی شده است و این نشان می دهد دولت در شرایط مضیقه، بودجه سال آینده را تدوین کرده است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بودجه، زمانی عملیاتی می شود که اقتصاد در آرامش باشد، گفت: اقتصاد کشور ما تاکنون دستوری بوده و مشکلاتی داشته است.

دلخوش با بیان اینکه در سال های گذشته در بخش های مختلف، معافیت های مالیاتی زیادی داده شده است، افزود: طرح جامع مالیاتی باید به درستی اجرا و از فرارهای مالیاتی جلوگیری شود. چرا در کشورمان باید ۳۵ تا ۴۰ درصد، فرار مالیاتی داشته باشیم؟

وی گفت: ساختار بودجه، سنتی است و مجلس و دولت باید بسیج شوند و برای بودجه عملیاتی، برنامه ریزی کنیم.


ارسال شده در مورخه : دوشنبه، 10 دي ماه، 1397 توسط admin  چاپ مطلب
دوشنبه، 10 دي ماه، 1397 بازدید:840 نظرات 
 
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

 

مرتبط باموضوع :

 درآمد استارت‌آپ‌ها جایگزین درآمدهای نفتی شود  [ چهارشنبه، 13 شهريور ماه، 1398 ] 669 مشاهده
 پیام مهم دکترقاضی زاده به مناسبت حلول ماه رجب  [ دوشنبه، 5 اسفند ماه، 1398 ] 544 مشاهده
 
امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت


اشتراک گذاري مطلب