مطالب ویژه
اطلاع رسانی

جهت دریافت اپلیکیشن اندرویدی دفتر ارتباط مردمی دکتر قاضی زاده هاشمی بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

(دریافت اپلیکیشن)

...مجلس شورای اسلامی، یک مرکز اساسی و تعیین کننده برای انقلاب است، همه سر رشته ­های امور، به مجلس شورای اسلامی بر می­ گردد....مجلس شورای اسلامی، مظهر وحدت ملی و یکپارچگی و اتفاق همه گروه­ ها و قومیت­ ها و سلائق و عقاید است.

...من هیچ تردیدی ندارم و در این معنا هم که مجلس در رأس همه ارگان‌ها واقع است و مجلس، ملت است که متبلور شده است و تحقق پیدا کرده است در یک جای محدود، این هم بی‌اشکال است.

(صحیفه امام ، ج ۱۷، ص: ۲۴۶)


ویژه ها


اخبار حوزه انتخابی
next prev

پیوندهای مفید

فراکسیون «اقدامات پیش دستانه علیه تهدیدات آمریکا» فرافراکسیونی است

مقام معظم رهبری با تاکید بر اینکه شرارت و شیطنت، طبیعت اروپا و آمریکاست، گفتند: «البته آمریکا به دلایل مختلف شرورتر از اروپا است که البته این شرارتِ بیشتر مختص رئیس‌جمهور فعلی آمریکا نیست.» ایشان افزودند: «یک نمونه از شرارت‌های آمریکا این است که کنگره در دو سال گذشته، ۲۲۶ طرح و لایحه علیه جمهوری اسلامی ارائه یا تصویب کرده است که البته باید از مجلس خودمان هم گلایه و سوال بکنیم که مجلس شورای اسلامی تاکنون چند طرح یا لایحه علیه خباثت‌های آمریکا ارائه یا تصویب کرده است؟» اینها بخش‌هایی از سخنرانی نوروزی رهبر معظم انقلاب است که طبق سنتی هر ساله در مشهد مقدس ایراد شده و حالا رسانه‌ها خبر از انتخاب سیدامیرحسین قاضی‌زاده ‌هاشمی به عنوان رئیس«فراکسیون اقدامات پیش دستانه علیه تهدیدات آمریکا» می‌دهند؛ خبری که نماینده مشهد می‌گوید چندان جدید نیست و اما در این گیر و دار بیشتر دیده شده است.


عضو هیئت رئیسه مجلس در گفت و گو با آفتاب یزد با اشاره به آن قسمت از سخنان نوروزی رهبر انقلاب که مستقیماً مجلس را خطاب قرار داده بودند مبنی بر اینکه در برابر اقدامات خصمانه آمریکا، لزوم اقدامات پیش دستانه بیشتر از هر زمان دیگر احساس می‌شود اظهار می‌دارد: با بررسی‌های به عمل آمده و شرایط موجود، جمعی از دوستان بعد از اتمام تعطیلات نوروزی تصمیم بر این گرفتند در قالب یک فراکسیون منسجم، همه ابعاد این مسئله را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند.

قاضی زاده‌هاشمی با اشاره به لزوم « پیش دستانه » بودن اقدامات ایران در برابر تهدیدات آمریکا می‌گوید: ما باید بررسی می‌کردیم که چه اقداماتی باید انجام شود تا در موضع اجبار و تنگناهای حساس قرار داده نشویم، هماهنگی‌هایی نیز لازم بود تا بین دستگاه‌های مرتبط داخل کشور و دیگر مجالس کشورهایی که به نوعی دچار تحریم‌های آمریکایی‌ها بودند انجام پذیرد. ابعاد حقوقی و میزان اثر بخشی اقدامات نیز بسیار مهم بود که در نتیجه جمعی را مجاب کرد تا در قالب یک کار فراکسیونی با تکیه بر فرافراکسیونی بودن شکل بگیرد.

این نماینده مجلس تاکید می‌کند ما اگر این پیشنهاد را به تمام 290 نماینده مجلس نیز ارائه می‌دادیم مورد تایید قرار می‌گرفت و اما چون هدف انجام یک کار منسجم، تاثیرگذار و بلندمدت بود در قالب یک فراکسیون با اعضای محدود آغاز به کار کرد.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی به این نکته اشاره دارد که از تمام سه فراکسیون سیاسی مجلس در این فراکسیون عضو داریم و حتی برخی گلایه گونه از اینکه چرا همه را باخبر نکرده ایم اظهار ناراحتی کرده بودند و اما با توجه به توضیحاتی که داده شد، تصمیم اتخاذ شده به رای گذاشته شد و هیئت رئیسه این فراکسیون تشکیل و با اعتماد دوستان، بنده به عنوان رئیس این فراکسیون انتخاب شدم.

قاضی زاده‌هاشمی با مهم بودن هماهنگی بین همه دستگاه‌ها از جمله دستگاه دیپلماسی خاطرنشان می‌کند؛ اگرچه در تمامی موارد اینچنینی، هماهنگی‌های لازم صورت خواهد پذیرفت اما در جایی اگر دستگاه دیپلماسی یا شورای عالی امنیت ملی به گونه ای عمل کرد که این فراکسیون احساس کرد ورود بیشتر و جدی تر در موضوعات مرتبط با اقدامات و تهدیدات آمریکا لازم است، قطعا جا نخواهیم ماند و اقداماتی که بدانیم موثر است را انجام خواهیم داد.
نماینده مردم مشهد می‌گوید: اختلافات ایران و آمریکا اختلافات ریشه داری است و به این زودی نیز خاتمه پیدا نخواهد کرد بر همین اساس، این فراکسیون اگرچه در جای خود اقدامات آنی را مدنظر قرار خواهد داد اما تمام تلاش خود را معطوف به این خواهد ساخت تا با بررسی تمامی پلان‌های موجود بهترین تصمیمات اتخاذ شود.

قاضی زاده‌هاشمی می‌گوید اصل موضوع که در سخنان مقام معظم رهبری هم مورد مداقه‌ای هوشمندانه قرار گرفته آن است که ایران نباید منتظر اقدامات و تهدیدات طرف آمریکایی بماند تا به فراخور، واکنش‌هایی نشان دهد بلکه برخی اوقات اقدامات کنشی البته با توجه به توانمندی‌ها و مجموعه قوانینی که بر سیاست خارجه و دستگاه دیپلماسی کشور حاکم است، این فراکسیون تصمیماتی اتخاذ خواهد کرد تا همواره، مجموعه اقدامات جمهوری اسلامی ایران واکنشی تلقی نشود با ذکر این توضیح که باید تمام ابعاد اقدامات نیز بررسی شود چون اساساً سیستم پارلمانی آمریکا، میزان اختیارات و نوع تعامل با دولت با سیستم پارلمانی جمهوری اسلامی ایران تفاوت ماهوی دارد.

این نماینده مجلس در توضیح تفاوت‌های موجود میان ایران و آمریکا بر این نکته اشاره دارد که موقعیت ژئوپلیتیک جمهوری اسلامی در منطقه، مقبولیت معنوی ایران در جهان اسلام، احاطه بر بازار انرژی و نوع تعاملاتی که با برخی کشورها دارد طبیعتا با طرف آمریکایی متفاوت است. آمریکایی‌ها در هر صورت بر بازار جهانی با توجه به حاکمیت دلار، سیطره کاملی دارند از برخی ابزارها بدون پایبندی به اصول و قوانین بین‌المللی بهره‌می‌برند و به همین دلیل است که شاید اقداماتی از سوی طرف مقابل انجام شود که ما توان و یا اجازه انجام آن را نداشته باشیم نه از منظر ضعف و قدرت بلکه از منظر تفاوت‌هایی که بر شمردم که این فراکسیون به همین منظور جلسات متعددی برای بررسی‌های کارشناسی شده تر برگزار کرده و برگزار نیز خواهد کرد تا تهدیدات در همان سطحی که علیه منافع جمهوری اسلامی به کار بسته می‌شود پاسخ داده شود یا حتی نوعی اقدامات پیش دستانه با توجه به توان‌های بالقوه و بالفعلی که داریم در نظر گرفته شود.

نکته حائز اهمیت در سخنان این نماینده مجلس ارتباط با حدود 40 کشوری است که از ناحیه تحریم‌های آمریکا دچار مشکل شده‌اند و نیز کشورهای منطقه، قاضی زاده‌هاشمی می‌گوید: این ارتباطات کمک خواهد کرد تا در گام‌هایی که برداشته می‌شود اثر بخشی و منطق کامل حکمفرما باشد.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در پایان با توجه به دو اقدام اخیر جمهوری اسلامی ایران ضمن موثر دانستن آن را اقدامی دیرهنگام می‌داند که باید یک سال پیش صورت می‌پذیرفت آن هم پیش از آنکه اروپایی‌ها اجازه داشته باشند فرصت سوزی‌های مداوم خود را ادامه دهند.

عضو هیئت رئیسه مجلس به این نکته نیز اشاره می‌کند که این تغییر رویکرد و مجموعه اقداماتی که در گام‌های بعدی از سوی جمهوری اسلامی ایران به عمل خواهد پیوست رفتار‌های طرف مقابل و 1+4 را قطعا متعادل‌تر خواهد کرد به این شرط که اقدامات منطبق با برجام از سوی ایران با قاطعیت دنبال شود و از همه ظرفیت‌های قانونی که در اختیار ایران قرار دارد استفاده شود.

قاضی زاده‌هاشمی تاکید دارد ایران می‌تواند از تمامی ابزاری که بر اساس مذاکرات در دست دارد برای برداشتن فشارهای ناشی از تحریم‌های ظالمانه بهره برداری کند.


ارسال شده در مورخه : سه شنبه، 24 ارديبهشت ماه، 1398 توسط admin  چاپ مطلب
سه شنبه، 24 ارديبهشت ماه، 1398 بازدید:591 نظرات 
 
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

 

مرتبط باموضوع :

 مجلس هفته‌ گذشته چه خبر بود؟  [ جمعه، 8 دي ماه، 1396 ] 1214 مشاهده
 متن کامل طرح حذف دلار از معاملات بین‌المللی  [ پنجشنبه، 22 فروردين ماه، 1398 ] 570 مشاهده
 
امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت


اشتراک گذاري مطلب