مطالب ویژه
اطلاع رسانی

جهت دریافت اپلیکیشن اندرویدی دفتر ارتباط مردمی دکتر قاضی زاده هاشمی بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

(دریافت اپلیکیشن)

...مجلس شورای اسلامی، یک مرکز اساسی و تعیین کننده برای انقلاب است، همه سر رشته ­های امور، به مجلس شورای اسلامی بر می­ گردد....مجلس شورای اسلامی، مظهر وحدت ملی و یکپارچگی و اتفاق همه گروه­ ها و قومیت­ ها و سلائق و عقاید است.

...من هیچ تردیدی ندارم و در این معنا هم که مجلس در رأس همه ارگان‌ها واقع است و مجلس، ملت است که متبلور شده است و تحقق پیدا کرده است در یک جای محدود، این هم بی‌اشکال است.

(صحیفه امام ، ج ۱۷، ص: ۲۴۶)


ویژه ها


اخبار حوزه انتخابی
next prev

پیوندهای مفید

گزارش نشست حکمرانی در عمل باموضوع مجلس نمایندگان یا مجلس قانون گذاران؟

دکتر سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی عضو هیات رئیسه و دکتر سید فرید موسوی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ، مهمان نشست حکمرانی در عمل باموضوع مجلس نمایندگان یا مجلس قانون گذاران (12شهریورماه) بودند.


در این نشست طرح مسئله بر این اساس بود که نهاد پارلمان به طور کلی دارای سه کارکرد «نمایندگی»، «قانونگذاری» و «نظارت» است. هرچند نمایندگان مجلس به طور طبیعی در کارکرد اول خود یعنی «نمایندگی مردم» تاحدی موفق ظاهر می شوند ولی نبود «تخصص» کافی، امر قانونگذاری را با چالش روبرو می سازد.
یکی از مسائل موجود در پارلمان های کشورها تصمیم گیری در این خصوص است که مجلس چگونه می تواند هر دو کارکرد را به درستی انجام دهد درحالیکه قانونگذاری نیاز به مهارت کارشناسی و تخصصی دارد که عمده افراد انتخاب شونده به عنوان نماینده بهره چندانی از آن ندارند.
در جهت تخصصی تر شدن تصمیم گیری دو رویکرد وجود دارد، رویکرد اول توجه به «حضور نمایندگان متخصص» و رویکرد دوم « اصلاح فرآیندهای قانونگذاری» است. در این میزگرد علاوه بر گفتگو پیرامون کارکرد اصلی مجلس، به رویکرد دوم یعنی میزان اهمیت و الزامات اصلاح فرآیندی پرداخته شد.

سوالات محوری این جلسه بدین شرح بود:

  1. مجلس باید چگونه به وظیفه قانونگذاری بپردازد که وظیفه نمایندگی تحت الشعاع قرار نگیرد.
  2.  الزامات و نحوه ی اصلاح فرآیندهای قانون گذاری بمنظور تقویت کارشناسی خروجی ها از بعد تخصصی چیست؟

در مورد سوال اول جناب آقای موسوی مثال هایی از انتظارات اشتباه مردم از نماینده مجلس آوردند و بیان داشتند شرایط به نحوی شده که بعضا افراد در حوزه های انتخابیه برای حل مشکلات جزئی همچون گرفتن چاه منزل یا رفتن به خواستگاری از نماینده شان انتظار دارند و این موضوع وقت نماینده را برای رسیدن به امور ملی محدود می کند.

جناب آقای دکترقاضی زاده وظایف نماینده را «قانونگذاری» و «نظارت» دانستند و «نمایندگی» را شان یک نماینده و نه کارکرد وی معرفی نمودند. بر اساس این وظایف مردم برای فرد یک شان نمایندگی قائل میشوند و اتفاقا استفاده از ابزار های فوق در رسیدگی به امور محلی (با این شرایط کنونی) چیز مثبتی است. به طور کلی در کشور ما براساس قانون اساسی ۳ نهاد داریم که هر کدام یک مجلس متناظر دارد: ۱- نهاد رهبری – مجلس خبرگان  ۲- نهاد دولت – مجلس شورای اسلامی  ۳-نهاد اجرایی محلی- شورایاری ها

به همین دلیل مجلس می تواند رییس جمهور را استیضاح کند ولی یک فرماندار را نمی تواند.

درمورد سوال دوم سخنرانان اولویت را براساس قانون اساسی در این می دانستند که به جای آنکه نماینده طرح بدهد، لایحه از دولت بیاید. به همین دلیل اصلاح فرآیندهای ارائه طرح تخصصی دارای اولویت نیست. به طور کلی مجلس به معنای مجموع نمایندگان است و فرآیندها که برآمده از آیین نامه داخلی است توسط همین نمایندگان تعیین می شود، پس هیچ اصلاح فرآیندی نمی تواند بیرون از افراد صورت گیرد. لذا حالت ایده آل آن است که دولت لایحه بدهد و مجلس بگوید آری یا خیر. چراکه تخصص لازم برای قانونگذاری و قانون نویسی در اختیار مجلس نیست.


ارسال شده در مورخه : پنجشنبه، 21 شهريور ماه، 1398 توسط admin  چاپ مطلب
پنجشنبه، 21 شهريور ماه، 1398 بازدید:523 نظرات 
 
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

 

مرتبط باموضوع :

 اصل تبلیغ دارو کار غلطی است  [ چهارشنبه، 21 آذر ماه، 1397 ] 817 مشاهده
 
امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت


اشتراک گذاري مطلب