تاریخ : جمعه، 20 اسفند ماه، 1395
موضوع : حوزه انتخابیه

تصویب 750 میلیارد ریال برای حاشیه شهر مشهد / کاهش 2 درصدی بیکاری در خراسان رضوی

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: در بودجه سال 96 برای حاشیه شهر مشهد 750 میلیارد ریال به تصویب رسید.
سید امیر حسین قاضی زاده روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران افزود: این مبلغ در ردیفی با عنوان کمک به حاشیه شهر مشهد در لایحه بودجه حدود 250 میلیارد ریال بود که در کمیسیون تلفیق به 750 میلیارد ریال افزایش یافت.وی اظهار کرد: بخشی از این بودجه مربوط به ارتقای امنیت حاشیه شهر مشهد و در اختیار نیروهای نظامی و امنیتی قرار می گیرد و بخش دیگر نیز در قالب کمک به پروژه های عمرانی و فرهنگی حاشیه شهر در اختیار استانداری خراسان رضوی و با عاملیت شهرداری یا هر دستگاه دیگر در پروژه های تعریف شده حاشیه شهر هزینه خواهد شد.
وی گفت: پارسال حدود 600 میلیارد ریال برای حاشیه شهر مشهد تصویب شده بود.
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: براساس مصوبات مجلس سال آینده 30 درصد از منابع صادرات نفت باید خرج توسعه کشور شود اما اگر فروش نفت بیشتر از پیش بینی بودجه شد مازاد آن در صندوق ذخیره ارزی واریز می شود.
وی اظهار کرد: 10 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی طی پنج سال در اختیار دولت قرار گرفته که صرف مدیریت آبهای مرزی می شود.
وی گفت: استانهای سیستان و بلوچستان و خوزستان هر یک 500 میلیون دلار تخصیص از مبلغ مزبور دارند و بقیه این مبلغ در سایر استانها از جمله خراسان رضوی بر اساس پروژه تخصیص می یابد.
قاضی زاده افزود: در این زمینه در حوزه های انتخابیه مشهد، کلات و درگز سه سد بر روی رودخانه های مرزی زنگلان لو، لائین و عیدلیک ساخته خواهد شد که مطالعات دقیق این پروژه ها در شرکت آب منطقه ای استان انجام می شود.
وی اظهار کرد: در اقتصاد مقاومتی هدف خلق منابع داخلی و تولید فن آوری با منشاء داخلی است و به جای واردات محصول نیز باید فن آوری وارد کرد و ارزش افزوده ایجاد نمود اما دولت تنها پروژه های در دست احداث را به سرانجام رسانده ولی رویکرد اقتصاد مقاومتی در این حوزه نداشته است.
وی به جایگاه و نقش ترانزیتی ایران در تاریخ 700 هزار ساله اشاره کرد و گفت: باید زیرساختهای ریلی و جاده ای را افزایش داد و به دلیل محدود بودن ظرفیت جاده، هزینه زیاد نگهداری، افزایش قیمت تمام شده و مشکلات زیست محیطی آن بخش ریلی توصیه می شود در حالی که در حوزه وزارت راه و شهرسازی بخش ریلی اولویت ندارد.
قاضی زاده افزود: 2 پروژه در راه آهن وجود دارد که یکی مربوط به برقی کردن قطارهای استان می باشد و لازمه اجرای آن اصلاح مسیر خط آهن در قوس ها بود تا میانگین سرعت از 80 کیلومتر در ساعت به 160 برسد و فاصله سیر از مشهد تا تهران به 6 ساعت کاهش یابد و طرح دیگر مربوط به قطار سریع السیر مشهد - تهران بود که به دلیل کمبود بودجه و طولانی بودن مسیر کنار گذاشته شد.

* کاهش 2 درصدی بیکاری در استان خراسان رضوی
نماینده مردم مشهد و کلات همچنین گفت: گزارش مرکز آمار ایران نشان از کاهش 2 درصدی نرخ بیکاری در استان خراسان رضوی طی سال جاری دارد و این میزان به حدود 12 و نیم درصد رسیده است.
وی افزود: نمایندگان استان اغلب متمرکز بر حفظ وضع موجود در حوزه اشتغال و جلوگیری از رشد بیکاری بودند که در سالهای قبل از حدود هفت درصد به 14.6 درصد افزایش یافته بود.
وی اظهار کرد: بیکاری در مشهد بیشتر از میانگین استان است که عمده ترین دلیل آن مهاجرت برای یافتن شغل است و طی سالهای گذشته بسیاری از کشاورزان به دلیل خشکسالی یا کاهش درآمد اقدام به مهاجرت به مشهد نموده اند.
قاضی زاده برگزاری همایشهای مشهد 2017 را اتلاف بیت المال دانست و گفت: به بهانه رویداد مشهد 2017 بودجه زیارت را قطع کردند در حالی که در بخش زیارت 150 پروژه شامل خدمات مربوط به ایستگاههای میقات الرضا (ع)، یک زیرگذر و چند طرح دیگر تعریف شده بود که پول آنها را صرف برگزاری همایش کردند و با مشکلات فراوان توانستیم امسال این بودجه را برقرار کنیم.
وی افزود: تخلف بانک صادرات در پرونده میزان محرز است و مجمع نمایندگان استان از مسئولان بانک مرکزی خواسته است که با بانک صادرات برخورد کنند.
وی اظهار کرد: بانک صادرات براساس تعهد نامه ای که امضا کرده است باید از منابع خودش مطالبات مردم را پرداخت کند اما می گوید پس از فروش اموال موسسه میزان به تدریج مطالبات طلبکاران را پرداخت خواهد کرد که این امر تخلف از تعهدات قانونی بانک صادرات است.
منبع این مقاله : :دکتر سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی
آدرس این مطلب : https://www.ghashemi.com/29/تصویب-750-میلیارد-ریال-برای-حاشیه-شهر-مشهد-/-کاهش-2-درصدی-بیکاری-در-خراسان-رضوی/