تاریخ : يكشنبه، 12 خرداد ماه، 1398
موضوع : مجلس

آشنایی با فعال‌ترین نمایندگان مجلس در رای‌گیری‌های 6 ماه اخیر

میزان مشارکت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در رای‌گیری‌های 6 ماه اخیر نشان می‌دهد که ۱۱ نماینده بالای 90درصد در رای‌گیری‌ها مشارکت داشته‌اند؛ این در حالی است که فقط ۱۰۰ نفر از ۲۹۰ نماینده اجازه شفاف‌سازی حضور و غیاب و میزان مشارکت و آرای خود را داده‌اند.به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، یکی از شاخص‌های مناسب برای بررسی عملکرد نمایندگان مجلس شورای اسلامی میزان مشارکت آنها در رای‌گیری‌ها و همچنین رای‌دهی آنها به طرح‌ها و لوایح است؛ چرا که ماحصل تمامی فعالیت‌های مجلس قوانینی است که با رای نمایندگان تصویب می‌شود. 

براساس ارزیابی‌های صورت گرفته، آماری از میزان مشارکت نمایندگان در رای‌گیری‌ها گرفته‌ایم که نشان می‌دهد فعال‌ترین  نمایندگان در رای‌گیری‌های 6 ماه اخیر مجلس چه کسانی بوده‌اند. 

میزان آراء نمایندگان در ماه‌های آبان، آذر،‌ دی، بهمن و اسفند سال گذشته و همچنین فروردین ماه سال جاری نشان‌دهنده آن است که 11 نماینده پرمشارکتترین نمایندگان در رای‌گیری‌ها به حساب می‌آیند. 

اطلاعات رای‌دهی این نمایندگان مربوط به میزان مشارکتشان در رای‌گیری‌ها بوده که به صورت داوطلبانه منتشر شده است. میزان مشارکت این نمایندگان نسبت به کل رای‌گیری‌های صحن علنی محاسبه شده است. 

برهمین اساس محمد بیرانوندی نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس با کسب 99.5 درصد بیشتری مشارکت را در رای‌گیری‌های 6 ماه اخیر داشته است ضمن اینکه پس از وی فردین فرمند نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی با 99.2 درصد رتبه دوم را به دست آورده است. 

نادر قاضی‌پور نماینده مردم  ارومیه در مجلس شورای اسلامی با 99.1 درصد و حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر با 97.2 درصد رتبه سوم و چهارم را به خود اختصاص دادند. 

رضا کریمی نماینده مردم اردبیل با 96.9 درصد و محمدابراهیم رضایی نماینده مردم خمین با 96.7 درصد به همراه سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نماینده مردم مشهد با 96.2 درصد رتبه‌های پنجم تا هفتم را از آن خود کردند. 

شمس‌الله شریعت‌نژاد نماینده مردم رامسر با 94.4 درصد و حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات با 93.7 درصد رتبه هشتم و نهم را به خود اختصاص داده‌اند. 

دکتر سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی

 

رتبه‌های دهم و یازدهم پرمشارکتترین نمایندگان در رای‌گیری‌های 6 ماه اخیر را هم روح‌الله بابایی صالح نماینده مردم بوئین‌زهرا با 93.5 درصد و سیده فاطمه ذوالقدر نماینده مردم تهران با 91.3 درصد از آن خود کرده‌اند. 

گفتنی است این نمایندگان افرادی هستند که بالای 90درصد در رای‌گیری‌ها مشارکت داشته‌اند. ضمن اینکه فقط ۱۰۰ نفر از ۲۹۰ نماینده اجازه داده‌اند تا سامانه شفافیت بر نحوه حضور و غیاب و میزان مشارکت و آرای آنها نظارت داشته باشد.
منبع این مقاله : :دکتر سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی
آدرس این مطلب : https://www.ghashemi.com/711/آشنایی-با-فعال‌ترین-نمایندگان-مجلس-در-رای‌گیری‌های-6-ماه-اخیر/