تاریخ : دوشنبه، 15 مهر ماه، 1398
موضوع : مجلس

آبان ماه؛ بررسی موانع و مشکلات شرکت‌های دانش بنیان در نشست غیرعلنی مجلس

 مشکلات و موانع شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها در حوزه امور اقتصادی و دارایی با حضور مسئولان اقتصادی در مجلس برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، مشکلات و موانع شرکت‌های دانش بنیان و استارت‌آپ‌ها در حوزه امور اقتصادی و دارایی با حضور سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی، عضو هیات رئیسه مجلس، معاون امور اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور، رئیس کل گمرک و معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی و همچنین برخی مدیران شرکت های دانش بنیان در مجلس برگزار شد. 

ورود مجلس به بررسی موضوعی برخی مباحث اقتصادی به صورت خاص

در این نشست سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی گفت: مجلس شورای اسلامی به بررسی موضوعی برخی بخش‌های اقتصادی کشور به صورت خاص و ویژه ورود و 10 موضوع مهم را به صورت موردی انتخاب کرده تا آنها را آسیب‌شناسی و بررسی کند و مشکلات پیش رو به صورت ویژه با نگاه مجلسی حل و فصل شود البته کمبود و  خلاء‌، نقض و موانع قانونی و قوانین اجرا نشده بررسی می شود.

بررسی اقتصاد دانش بنیان با حضور سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی یکی از موضوعات 10 گانه مورد توجه را اقتصاد دانش‌بنیان و شرکت‌های استارت آپ و شتاب دهنده دانست و افزود: 10 موضوع برای بررسی میان اعضای هیات رئیسه مجلس تقسیم شد که بررسی حوزه اقتصاد دانش بنیان به اینجانب واگذار شد که بر این اساس در آبان ماه در صحن علنی با حضور مسئولان مربوطه در مورد آن بحث و گفت وگو می‌شود؛ البته این موضوع نوظهور و نوپا در اقتصاد ما بوده و سازوکارها و فرآیندهای اداری متناسب با آن هنوز شکل نگرفته است.

وی ادامه داد: ما تاکنون چندین نشست با معاونت علمی ریاست جمهوری، سندیکاها و اتحادیه‌های فعال و شرکت‌های دانش بنیان برگزار و نظرات حدود 100 شرکت را اخذ کردیم؛ مشکلات طبقه‌بندی شد تا در مرکز پژوهش‌ها و هیات رئیسه بر روی آنها کار شود البته دبیرخانه‌ای در مرکز پژوهش‌ها و هیات رئیسه به این منظور راه اندازی شده که پس از این نشست صحن علنی برگزار شود دبیرخانه همچنان پیگیری موضوعات را مورد توجه قرار می دهد تا تحقق یابند.

بررسی اقتصاد دانش بنیان با حضور سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس دهم افزود: بر اساس بررسی‌ها مشخص شد این شرکت های بیشترین کار را با وزارت اقتصاد دارایی و بانک‌ها و گمرک دارند بنابراین مسئولان وزارت اقتصاد را در نشست امروز دعوت کردیم تا شرکت ها مشکلات و موانع خود در این حوزه را مطرح کنند البته ما در نهایت لیستی به دست می آوریم و موضوعاتی که توسط وزارت اقتصاد باید پیگیری شود در صحن علنی توسط هیات رئیسه مجلس مطرح و از این وزارت‌خانه مطالبه می‌شود.

باید دفتری در وزارت اقتصاد برای حمایت از شرکت‌های تحریمی ایجاد شود

قاضی زاده هاشمی یادآور شد: باید دفتری در وزارت اقتصاد برای حمایت از شرکت‌های تحریمی ایجاد شود همچنین باید اصلاح قوانین و دستورالعمل‌ها مورد توجه قرار گیرد و مشروح اقدامات به صورت مشروح برای ما ارسال شود؛ برخی مسائل مطرح شده در این نشست در مستندات قبلی وجود نداشت و آنها را مستند و به وزارت اقتصاد ارسال می کنیم تا در صحن علنی به آنها پاسخ دهند.

وی یادآور شد: البته قوانین باید متناسب با وضعیت و شرایط کشور اصلاح شوند و شفاف باشند؛ در آبان ماه جلسه غیرعلنی را برگزار و به این مباحث خواهیم پرداخت.

بررسی اقتصاد دانش بنیان با حضور سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی

مالیات وصولی در کشور معادل نصف حقوق کارکنان و بازنشستگان است

امیدعلی پارسا رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در این نشست، گفت: ما به دنبال حقوق قانونی و حقه مردم مطابق قانون هستیم اما از تولیدکننده واقعی به صورت عام و دانش‌بنیان های واقعی به طور خاص حمایت می‌کنیم؛ مالیات وصولی در کشور معادل نصف حقوق کارکنان و بازنشستگان و سهم مالیات از کل درآمد کشور 7 تا 8 درصد است البته 40 درصد کشور از مالیات معاف و فرارهای مالیاتی زیادی وجود دارد.

پارسا ادامه داد: حمایت‌ها و معافیت‌ها در دنیا چارچوب مشخصی دارد، موارد حمایت محدود، مشروط، کاهنده و تضمین دار است و حمایت نامشخص، فزاینده و بی تضمین در دنیا نداریم و باید مانند سایر کشورها مصادیق مشخص شود.

دانش بنیان مدنظر معاونت علمی و فناوری باید مورد حمایت قرار گیرد

وی افزود: دانش‌بنیان مدنظر معاونت علمی و فناوری باید مورد حمایت قرار گیرد و هر حرکتی را نباید دانش‌بنیان دانست و امور خارج از پارک‌ها را در مجموعه اسناد و مدارک پیش‌بینی کنیم؛ متاسفانه برخی به اسم معافیت‌ مالیاتی پول‌شویی می‌کنند.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه به مشکلات و مسائل شرکت‌های دانش بنیان باید به صورت ویژه توجه شود، گفت: البته ما مطابق قانون عمل می‌کنیم؛ تمامی شرکت‌های دانش‌بنیان پارک‌های علم و فناوری معاف از مالیات هستند اما در بحث ارزش افزوده بحث‌هایی وجود دارد؛ انتظار می‌رود مدرن‌سازی نظام مالیاتی را به سرعت انجام دهیم.

شناسایی بیش از 200 سازمان و شرکت فعال مجاز اقتصادی

مهدی میراشرفی معاون وزیر و رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی نیز در این نشست با بیان اینکه برخی سازمان ها در کشور به دنبال تدوین کمک به شرکت های دانش بنیان هستند اما گمرک این کار را انجام داده است، گفت: ما بیش از 200 سازمان و شرکت فعال مجاز اقتصادی را شناسایی کردیم که اغلب آنها دانش بنیان هستند که کالاها را با ریسک پایین در مسیر سبز قرار می دهیم.

بررسی اقتصاد دانش بنیان با حضور سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی

میراشرفی افزود: ما عنوان می‌کنیم که صادرات از هر کجا و هر زمان و بدون اینکه فرد به گمرک مراجعه کند کالا با پروانه الکترونیکی به خارج از کشور ارسال می‌شود؛ ما 8 هزار دریف باز پرونده داریم که 333 مورد مربوط به شرکت‌های دانش‌بنیان است واگر گمرک فضا را تلطیف نکند حتی یک کالا از گمرک ترخیص نمی شود.

وی یادآور شد: ما تسهیلات را بی منت و بدون چشمداشت ارائه می‌کنیم و در شرایط تحریمی فعلی حمایت‌های مناسبی را داریم و هزینه کارآفرینان را کاهش می‌دهیم.  

قاچاق معلول حرکت غیرکارشناسی و غیرعلمی سیستم کشور است

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی با بیان اینکه قاچاق توسط خود ما ایجاد می‌شود و نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم، گفت: وقتی ما پیچیده‌ترین سیستم تجارت دنیا و تعرفه‌های غیرمنطقی و تعدد قوانین و مقررات داریم منجر به قاچاق می‌شود در واقع قاچاق معلول حرکت نادرست، غیرعلمی و غیرکارشناسی سیستم کشور است و دلیل هرکول بودن افراد نیست.

میراشرفی افزود: زمانی که ما مسیر قانونی را سخت می کنیم متناسب با آن مسیر غیرقانونی رونق می یابد بنابراین ما قاچاق را ایجاد می کنیم و نباید خود را مذمت کنیم در دنیا قوانین تنقیح می شود اما ما داریم به طور مداوم قانون تصویب می کنیم.

بررسی اقتصاد دانش بنیان با حضور سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی

 وی یادآور شد: در دنیا محدودیت غیرتعرفه ای ممنوع است و محدودیت باید تعرفه‌ای باشد تا انگیزه قاچاق را ایجاد نکند؛ در این رابطه نیاز است دنبال محدودیت غیرتعرفه‌ای نباشیم و دنبال تعرفه منطقی باشیم. کالاهایی که نیاز به مجوزهای مقرراتی و قرنطینه و بهداشت دارند را نمی توانیم در مسیر سبز قرار دهیم اما به همکاران تاکید کردیم که قرار گیرند و مجوزهای درب خروج اخذ شود.

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی افزود: ما در صادرات ارز را بر مبنای نیمایی حساب می‌کنیم تا ارز کمتری را بازگردانند و در زمان حقوق و عوارض بر مبنای 4200 اخذ می کنیم که به نفع شرکت ها است؛ عمده اسناد ما پیش اظهاری دارد و تا زمانی که ارز تک نرخی نشود فساد وجود دارد.

عباس معمارنژاد معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد در ادامه این نشست با بیان اینکه 5 صنوق داریم که می توانند ضمانتنامه صادر کنند، گفت: دستگاه های دولتی وجوه اداره شده دارند اما در راستای حمایت از شرکت های دانش بنیان هزینه نمی کنند،صندوق توسعه ملی سپرده گذاری هایی را در بانک های انجام داده و نرخ آن ترجیحی است و شرکت‌ها می توانند آن را پیگیری کنند.

معمارنژاد افزود: بانک مرکزی اجرایی نیست و شرکت ها نباید به آن مراجعه کنند این موضوع را در جلسات پیگیری می کنیم در واقع بانک ها نباید پای مشتری را به بانک مرکزی باز کنند.

بررسی اقتصاد دانش بنیان با حضور سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی
 

گفتنی است؛ توسط مدیران شرکت‌های دانش بنیان حاضر در نشست مسائلی مانند رابطه میان معاونت، صندوق‌ها و بانک، معافیت های گمرکی، توجه به فهم اقتصاد دانش بنیان، تسهیلات بانکی، ارز تک نرخی، مشوق مالیاتی برای سرمایه گذاران، ارزش افزوده، تشکیل کمیته مشورتی جوان از شرکت های دانش بنیان در وزارت اقتصاد، منع واردات، عدم دسترسی به کارشناس مجازی، کند بودن روند اعطای تسهیلات صندوق توسعه ملی، جوابگو نبودن بانک مرکزی، متناسب بودن محیط کسب و کار، ایجاد کانالی برای رفع مشکلات شرکت ها، احیای کارگروه لغو مجوزها، کمبود نقدینگی، طولانی بودن زمان ثبت سفارش، عدم پرداخت خسارت به شرکت ها، عرضه کسب و کارهای استارتاپی در بورس، مشکل در تامین قطعات اولیه، نبود قوانین حمایتی، افزایش حمایت دولت از شرکت های دانش بنیان، حمایت از شرکت های تحریمی، حمایت بانک های دولتی و خصوصی، عدم اجرایی صحیح قوانین حمایتی، عدم تخصیص اعتبارات مصوب، قدیمی و سنتی بودن ارزیابی بانک ها، تنقیح قوانین مطرح شد.
منبع این مقاله : :دکتر سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی
آدرس این مطلب : https://www.ghashemi.com/982/آبان-ماه؛-بررسی-موانع-و-مشکلات-شرکت‌های-دانش-بنیان-در-نشست-غیرعلنی-مجلس/