مطالب ویژه
اطلاع رسانی

جهت دریافت اپلیکیشن اندرویدی دفتر ارتباط مردمی دکتر قاضی زاده هاشمی بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

(دریافت اپلیکیشن)

...مجلس شورای اسلامی، یک مرکز اساسی و تعیین کننده برای انقلاب است، همه سر رشته ­های امور، به مجلس شورای اسلامی بر می­ گردد....مجلس شورای اسلامی، مظهر وحدت ملی و یکپارچگی و اتفاق همه گروه­ ها و قومیت­ ها و سلائق و عقاید است.

...من هیچ تردیدی ندارم و در این معنا هم که مجلس در رأس همه ارگان‌ها واقع است و مجلس، ملت است که متبلور شده است و تحقق پیدا کرده است در یک جای محدود، این هم بی‌اشکال است.

(صحیفه امام ، ج ۱۷، ص: ۲۴۶)


ویژه ها


اخبار حوزه انتخابی
next prev

پیوندهای مفید

مجلس و حوزه، پاسدار جمهوریت و اسلامیت هستند

نائب رئیس و نماینده مردم مشهد در يازدهمین مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: تولیدات نظری حوزه در قالب اسلامیت با هدف نهاد زندگی مردم و در قالب جمهوریت با هدف اعتلای جامعه به سمت اسلامی شدن است و مجلس شورای اسلامی آمادگی تغییرات لازم را در این عرصه دارد.


دکتر سیدامیر حسین قاضی زاده هاشمی در دیداری که در محل مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان با آیت الله سيد مصباح عاملی داشت، ضمن ابراز خرسندي از ديدار به عمل آمده، با اشاره به پاسداری دو موضوع جمهوریت و اسلامیت از سوی مجلس و حوزه علمیه، بیان کرد: تولیدات نظری حوزه در قالب اسلامیت با هدف نهاد زندگی مردم و در قالب جمهوریت با هدف اعتلای جامعه به سمت اسلامی شدن است و مجلس شورای اسلامی آمادگی تغییرات لازم را در این عرصه دارد.

وی با بیان اینکه گزارش ارائه شده از اقدامات حوزه علمیه خراسان پس از حکم انتصاب رهبر معظم انقلاب گویای تغییر نگاه و رویکردها و نشان دهنده‌ توجه این حوزه به مسائل و موضوعات روز و دولت سازی و جامعه سازی است، تصریح کرد: شاید در گذشته دیدگاه ها بر این اساس بوده که حوزه های علمیه وظیفه تربیت اشخاص را دارند و براساس آن تربیت دینی افراد در مساجد، بین مذهبیون و علما رواج داشت، اما آنچه را که انقلاب اسلامی در ایران پایه گذاری کرد، تربیت فرد و تربیت جامعه بود که با توجه به اهمیت آن، حوزه های علمیه به سمت ساخت حکومت اسلامی و دینی پیش رفتند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب و وظیفه‌ پیامبرگونه حوزه های علمیه که در آن اشاره شده است، افزود: امروز ما به مقدمه سازی ظهور نیاز داریم و از این رو فعالیت حوزه های علمیه در دولت سازی از طراحی ها تا تعریف راهبردها، نظارت بر اقدامات، تربیت نیروی انسانی و ... را شامل می شود.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به اهمیت ماموریت گرا بودن حوزه‌ علمیه، ادامه داد: وظیفه‌ تربیت جامعه با هدف اسلامی شدن و ارتقا بخشیدن به آن، جزو مهمترین وظایف حوزه های علمیه محسوب می شود که بخشی از آن دانشی و بخشی دیگر، کارکردی است و این حوزه در هر دو عرصه ورود خوب و جدی‌ای داشته است.

وی با بیان اینکه امروز وظایف مانند سابق نیست و می‌بایست مسیر پیشرو برای جامعه اسلامی را لیست و عنوان بندی کرد و تلاش شود که احکام اسلامی فعال گردد، بر وجود پشتوانه نظریه اسلامی تاکید و خاطرنشان کرد: به همین دلیل بر اساس آنچه آموخته ایم و به نظرمان می رسد در مجلس رای داده می شود و سپس شورای نگهبان آن نظر را اگر مطابق احکام دینی نباشد، رد می کند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اذعان بر اینکه از این منظر دست مجلس و دولت خالی است، گفت: نیت این است که کاری انجام شود اما آنچه که باید بر اساسش تصمیم بگیریم -به ویژه در حوزه اقتصادی- در دست نداریم.
قاض زاده هاشمی خواست تا حوزه علمیه مبانی مرتبط با اقتصاد اسلامی را به سرعت بیشتری و با اجماع ارائه دهد زیرا در عین حال که کار علمی زمان می برد، اما نمی توان امور را متوقف گذاشت.

وی با تاکید بر اینکه حوزه علمیه پویا، موجب حل و فصل مسائل کشور می شود، ابراز کرد: دیدبانی حوزه علمیه و صدور خطابیه ای در امور مختلف به حاکمان نظام اسلامی و در نتیجه راهنمایی برای اسلامی شدن کشور که از نیازهای امروز جامعه است را از دیگر کارها برشمرد که این نهاد می تواند بیش از پیش نقش بسزایی داشته باشد.


ارسال شده در مورخه : شنبه، 31 خرداد ماه، 1399 توسط admin  چاپ مطلب
شنبه، 31 خرداد ماه، 1399 بازدید:51 نظرات 
 
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

 

مرتبط باموضوع :

 مهم‌ترین جمله رهبر انقلاب در سال ۹۵ انتخاب شد  [ دوشنبه، 30 اسفند ماه، 1395 ] 1072 مشاهده
 
امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت


اشتراک گذاري مطلب