مطالب ویژه
اطلاع رسانی

جهت دریافت اپلیکیشن اندرویدی دفتر ارتباط مردمی دکتر قاضی زاده هاشمی بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

(دریافت اپلیکیشن)

...مجلس شورای اسلامی، یک مرکز اساسی و تعیین کننده برای انقلاب است، همه سر رشته ­های امور، به مجلس شورای اسلامی بر می­ گردد....مجلس شورای اسلامی، مظهر وحدت ملی و یکپارچگی و اتفاق همه گروه­ ها و قومیت­ ها و سلائق و عقاید است.

...من هیچ تردیدی ندارم و در این معنا هم که مجلس در رأس همه ارگان‌ها واقع است و مجلس، ملت است که متبلور شده است و تحقق پیدا کرده است در یک جای محدود، این هم بی‌اشکال است.

(صحیفه امام ، ج ۱۷، ص: ۲۴۶)


ویژه ها


اخبار حوزه انتخابی
next prev

پیوندهای مفید

رویکرد مقام معظم رهبری در زمامداری کشور «نگاه به آینده» است

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: رویکرد مقام معظم رهبری در زمامداری کشور «نگاه به آینده» است، در حالی که رویکرد مسئولین نظام «نگاه به گذشته» است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی، طی گفتگو با جامعه اندیشکده‌ها در مورد زیست بوم اندیشکده‌های کشور، گفت: مهمترین دغدغه ما «افزایش نقش نخبگان در اداره امور کشور» است. پایه‌های نظام‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در کشور مبهم و دارای اشکال است؛ به همین دلیل کار اندیشکده ها پیش از پرداختن به مسائل در نظام حکمرانی موجود، تعمق در مبانی جهت تحول در نظام حکمرانی است.


وی افزود: ترسیم مسیر حل مسئله در کشور، حرکت در مسیرِ «مبانی»، «مدل»، «برنامه»، «قانون» و «اجرا» است. تخطی از این مسیر شاید به حل مسئله در «موضوع» منجر شود اما چون پایه‌های فکری دارای تزلزل است، همین امر به «مسئله» ای در آینده تبدیل خواهد شد.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی رویکرد مقام معظم رهبری در زمامداری کشور را «نگاه به آینده» دانست و تصریح کرد: در حالی که رویکرد مسئولین نظام «نگاه به گذشته» است اما مسائل امروز ما، نتیجه تدابیر خیرخواهانه برای مسائل دیروز است و تفاوت مقام معظم رهبری، درک این نکته است، در حالی که مسئولین بر گذشته و نقایص آن تمرکز دارند و مادامی که این فاصله وجود دارد، کشور به نقطه مطلوب نخواهد رسید چرا که نظام فکری و نظام برنامه ریزی کنونی کشور بر مبنای نقاط مطلوبی است که در گذشته تعریف شده، نه نقاط مطلوب آینده.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه ترسیم زیست بوم اندیشکده ها با تفکیک مکاتب فکری متعدد موجود در این فضا مربوط بود، تصریح کرد: خط و ربط فکری، سیاسی و اندیشگی اندیشکده ها به احزاب و جریانات فکری و سیاسی داخلی باید مشخص و واضح باشد تا هر جریان و حزبی برای مسائل خود به اندیشکده های متناسب با منظومه فکری خود رجوع کند و در واقع ابهام در ریشه‌های فکری اندیشکده ها را نقد کرد، بر همین اساس طبقه بندی اندیشکده ها بر اساس «مبانی» یک مسئله‌ای اساسی است.

وی با بیان اینکه سناریوسازی اندیشکده ها بر اساس زمینه است، اظهار داشت: این زمینه گستره‌ای شامل بسترهای اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، تاریخی و جغرافیاییِ جامعه است. اکنون سناریوسازی‌های متعددی که در اندیشکده ها صورت می‌گیرد، دچار انقطاع از زمینه و زمانه است و همین موجب شده که مهمترین کار نخبگانی و اندیشکده ای کشور، یعنی مسکن مهر، در زمین عمل، با نتایج ناکامی در حوزه‌های تأمین مالی، جانمایی و … مواجه شود بنابراین اهمیت شاخص سازی جهت سنجش سناریوها در حوزه «آرمان و هدف»، «عمل و اجرا» و «پیامدها» ضروری است.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی به نقد ترکیب اعضای اندیشکده ها پرداخت و گفت: ترکیب ایده آل شامل «جوانان آکادمیک» و «باتجربه های اجرایی» است و این ترکیب را برای احتزاز از غفلت از نگاه جامع اجرایی ضروری است.

قاضی زاده هاشمی گفت: جوان گرایی کنونی در اندیشکده ها، باعث کاهش اطمینان بخشی در بدنه اجرایی حاکمیت می‌شود و به مشاور و ناقدی که به تمامی سطوح الزامات اجرایی واقف است، نیاز داریم.

وی در پایان بر اهمیت و ضرورت نظام ارزیابی و ارزشیابی اندیشکده ها تاکید کرد و گفت: ایجاد و تداوم نظام ارزیابی اندیشکده ها عاملی مهم در رفتارسازی در اندیشکده ها جهت حل مسائل اساسی کشور است.


ارسال شده در مورخه : چهارشنبه، 8 مرداد ماه، 1399 توسط admin  چاپ مطلب
چهارشنبه، 8 مرداد ماه، 1399 بازدید:130 نظرات 
 
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

 

مرتبط باموضوع :

 هنجار شکنی‌ها یک جریان عادی فرهنگی نیست  [ دوشنبه، 7 مرداد ماه، 1398 ] 536 مشاهده
 راه‌حل بررسی مجدد پالرمو در قوه مقننه چیست؟  [ پنجشنبه، 28 تير ماه، 1397 ] 772 مشاهده
 فقط کاسه چه کنم، چه کنم دستمان گرفتیم  [ جمعه، 7 دي ماه، 1397 ] 742 مشاهده
 
امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت


اشتراک گذاري مطلب