مطالب ویژه
اطلاع رسانی

جهت دریافت اپلیکیشن اندرویدی دفتر ارتباط مردمی دکتر قاضی زاده هاشمی بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

(دریافت اپلیکیشن)

...مجلس شورای اسلامی، یک مرکز اساسی و تعیین کننده برای انقلاب است، همه سر رشته ­های امور، به مجلس شورای اسلامی بر می­ گردد....مجلس شورای اسلامی، مظهر وحدت ملی و یکپارچگی و اتفاق همه گروه­ ها و قومیت­ ها و سلائق و عقاید است.

...من هیچ تردیدی ندارم و در این معنا هم که مجلس در رأس همه ارگان‌ها واقع است و مجلس، ملت است که متبلور شده است و تحقق پیدا کرده است در یک جای محدود، این هم بی‌اشکال است.

(صحیفه امام ، ج ۱۷، ص: ۲۴۶)


ویژه ها


اخبار حوزه انتخابی
next prev

پیوندهای مفید

سیاست‌ها در زمان پسا کرونا باید فراتر از شاخص‌های بهداشتی باشد

نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: سیاست‌های پساکرونا در مورد تأثیر قرنطینه و تعطیلی عمومی باید شامل یک تحلیل کامل و فراتر از شاخص‌های بهداشتی باشد. تا علاوه بر حفظ حداکثری سلامت جامعه، بتواند به عوامل دیگری مانند ساختار‌های خانوادگی بپردازد.
سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به تأثیر بیماری کووید ۱۹ بر آینده جمعیتی جهان اظهار داشت: ساختار جمعیتی کشور‌ها عامل تعیین کننده‌ای در کنترل و یا شیوع بیماری کروناست.


وی افزود: تحقیقات نشان می‌دهد متأسفانه کشور‌های پیر در مواجهه با ویروس همه‌گیر کووید ۱۹ سختی‌ها و مشکلات بیشتری داشته و دارند.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمار‌های دقیق جمعیتی در بیماری‌های اپیدمی و همه‌گیر نقش تعیین کننده‌ای برای برنامه ریزی و مقابله با بیماری دارد، گفت: این اطلاعات می‌تواند در خصوص تعداد تخت‌های بیمارستانی، پرسنل پزشکی و دیگر تجهیزاتی که برای درمان بیماران مورد نیاز است مفید باشد.

قاضی‌زاده هاشمی استفاده از هرم‌های جمعیتی و نحوه ارتباطات اجتماعی را نیز در کنترل فضای بیماری کووید ۱۹ مؤثر خواند و تأکید کرد: تحقیقات نشان داده که مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا به دلیل ساختار‌های سنی متفاوت بوده است و کشور‌هایی که از جمعیت سالخوره بیشتری برخوردار هستند، تلفات و آسیب‌های بیشتری را متحمل شده‌اند.
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با ذکر این مسئله که آمار‌ها نشان می‌دهد کشوری مانند ایتالیا که ۲۳ درصد از جمعیتش بالای ۶۵ سال است، در مقایسه با کشور جوانی مانند کره جنوبی از تلفات بیشتری برخوردار بوده، بیان داشت: البته تنوع جمعیتی در این زمینه تعیین کننده است و افراد جوانی هم هستند که به ویروس مبتلا و دچار مرگ و میر شده‌اند، اما این موضوع به بیماری‌های زمینه‌ای که افراد به آن مبتلا هستند باز می‌گردد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: علاوه بر ساختار سنی جوامع، آموزش، وضعیت اقتصادی، سبک زندگی، شرایط مسکن، بیماری‌های زمینه‌ای و میزان سلامت افراد جامعه همگی از عوامل تعیین کننده در میزان مرگ و میر ناشی از بیماری کووید ۱۹ در کشور‌های مختلف است.

وی درباره نقش ساختار‌های سنی جمعیت در همه‌گیر شدن بیماری کرونا اظهار داشت: با فرض اینکه عوامل دیگر یکسان باشند، نتایج در کشور‌های اروپایی نشان داده تفاوت در ساختار‌های سنی می‌تواند تا چهار برابراختلاف در مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا را سبب شود.

قاضی‌زاده هاشمی اضافه کرد: در این میان کشور‌های سالخورده‌ای که امکانات درمانی و بهداشتی کمتری دارند بالتبع آسیب بیشتری می‌بینند.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی توجه به نحوه تعامل گروه‌های سنی مختلف در جوامع برای شناخت شیوع ویروس را از ملزومات دانست و بیان کرد: شواهد علمی نشان داده در مناطقی که مردم روابط اجتماعی قوی‌تری دارند، تعداد بیشتری از موارد کووید ۱۹ مشاهده شده است.

وی با بیان اینکه مدل‌های منحنی همه‌گیری کرونا با الهام از شبکه‌های اجتماعی نشان داده افراد ساکن جوامع نزدیک به هم و پیوسته می‌تواند در کاهش تدریجی قرنطینه و تعطیلی عمومی کم کند، گفت: به نظر می‌رسد خطر ابتلا به کرونا ویروس در مراقبت‌های مؤسسه‌ای نسبت به مراقبت‌های خانگی بیشتر باشد. البته این موضوع به شدت به امکانات و زیرساخت‌های بهداشتی و تراکم خانواده بستگی دارد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره تأثیر بیماری کووید ۱۹ بر امید به زندگی در جوامع اظهار داشت: ناامنی شغلی و وضعیت مسکن از عواملی است که تشکیل زندگی مستقل را برای جوانان به تعویق انداخته است.

وی گفت: در صورتی که سیاست‌های متناسب با بحران اقتصادی ناشی از کرونا پیش بینی نشود، تمایل جوانان به ماندن در خانواده تشدید خواهد شد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی بااشاره به پیامد‌های جمعیتی همه‌گیر شدن بیماری کووید ۱۹ اظهار کرد: متأسفانه شیوع کرونا از یک سو کاهش دسترسی به روش‌های لقاح آزمایشگاهی را سبب شده است و از سوی دیگر با توجه به پیامد‌های طولانی مدت بحران کرونا جمعیت شناسان انتظار دارند میزان باروری کاهش یابد؛ چون در دوره‌های بی‌ثباتی افراد به فکر فرزندآوری نیستند.

وی بیان داشت: مسلماً افراد در سنین باروری که ممکن است در شرایط کرونا با مشکلات بیکاری هم روبه‌رو شوند، این دلهره و اضطراب را برای فرزندآوری خواهند داشت.

نایب رییس مجلس تأکید کرد: معتقدم سیاست‌های پسا کرونا در مورد تأثیر قرنطینه و تعطیلی عمومی باید شامل یک تحلیل کامل و فراتر از شاخص‌های بهداشتی باشد. تا علاوه بر حفظ حداکثری سلامت جامعه، بتواند به عوامل دیگری مانند ساختار‌های خانوادگی، خصوصیات فردی مانند وضعیت اقتصادی، اجتماعی، قومیت و ... بپردازد.

قاضی‌زاده هاشمی گفت: پر واضح است که کنترل هر نوع بیماری همه‌گیر به یک سیستم نظارت دائمی مبتنی بر شواهد جمع‌آوری شده در مورد مسائل مربوط به سلامت جمعیت و فراتر از آن نیازمند است که با همکاری نزدیک نهاد‌های پژوهشی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و دوری کردن از تفکر‌های جزیره‌ای ممکن خواهد بود.


ارسال شده در مورخه : يكشنبه، 12 مرداد ماه، 1399 توسط admin  چاپ مطلب
يكشنبه، 12 مرداد ماه، 1399 بازدید:108 نظرات 
 
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

 

مرتبط باموضوع :

 ایستادگی جوانان، نیت حمله به کشور را از دشمنان گرفته است  [ يكشنبه، 17 ارديبهشت ماه، 1396 ] 1388 مشاهده
 قاضی‌زاده: وزارت راه پاسخگوی سقوط هواپیما باشد  [ يكشنبه، 13 اسفند ماه، 1396 ] 976 مشاهده
 دنباله‌های تقی‌زاده آدرس مذاکره می‌دهند  [ چهارشنبه، 1 خرداد ماه، 1398 ] 611 مشاهده
 مسکن اقساطی برای کارمندان دو هفته دیگر نهایی می‌شود  [ سه شنبه، 28 خرداد ماه، 1398 ] 581 مشاهده
 
امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت


اشتراک گذاري مطلب