مطالب ویژه
اطلاع رسانی

جهت دریافت اپلیکیشن اندرویدی دفتر ارتباط مردمی دکتر قاضی زاده هاشمی بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

(دریافت اپلیکیشن)

...مجلس شورای اسلامی، یک مرکز اساسی و تعیین کننده برای انقلاب است، همه سر رشته ­های امور، به مجلس شورای اسلامی بر می­ گردد....مجلس شورای اسلامی، مظهر وحدت ملی و یکپارچگی و اتفاق همه گروه­ ها و قومیت­ ها و سلائق و عقاید است.

...من هیچ تردیدی ندارم و در این معنا هم که مجلس در رأس همه ارگان‌ها واقع است و مجلس، ملت است که متبلور شده است و تحقق پیدا کرده است در یک جای محدود، این هم بی‌اشکال است.

(صحیفه امام ، ج ۱۷، ص: ۲۴۶)


ویژه ها


اخبار حوزه انتخابی
next prev

پیوندهای مفید

تفریغ بودجه ۹۸ چراغ راهی برای شناسایی گلوگاه‌های بودجه‌ای سال آینده است

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی گفت: گزارش تفریغ بودجه سال ۹۸ می‌تواند به عنوان چراغ راهی باشد تا مجلس شورای اسلامی متوجه شود در کدام گلوگاه‌های بودجه ای باید بر مسئله شفافیت تاکید بیشتری داشته باشد.
سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار  خبرگزاری خانه ملت، درباره ارائه گزارش تفریغ بودجه سال 98 یک ماه زودتر از سنوات گذشته و تاثیر آن بر بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ در کمیسیون تلفیق، گفت: گزارش تفریغ بودجه سال ٩٨ می‌تواند نگاه واقعی‌تر و بهتری به نمایندگان مجلس ارائه دهد که با آسیب شناسی اشکالات بودجه ٩٨ بتوانند برای بودجه سال 1400 این آسیب‌ها و اشکالات را رفع کنند.


نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی افزود: گزارش تفریغ بودجه سال 98 می‌تواند به عنوان چراغ راهی باشد تا مجلس شورای اسلامی متوجه شود در کدام گلوگاه‌های بودجه ای باید بر مسئله شفافیت تاکید بیشتری داشته باشد و نظارت ها را در کدام بخش بودجه افزایش دهد و خلاهای بودجه ای کشور را برطرف کند.

نظارت پسینی مجلس بر عملکرد بودجه‌ای دولت، نیازمند به روز رسانی و بازنگری است

وی با تاکید بر اصل انضباط بخشی به گزارش های نظارتی دیوان محاسبات کشور، اضافه کرد: وقتی گزارش‌های نظارتی به صورت منظم در اختیار تصمیم‌گیران و قانون‌گذاران قرار می‌گیرد، می‌توانند از وقوع برخی تخلفات جلوگیری کنند و حتی جلوی بسیاری از نقاط فسادزا را بگیرند، در صورتی که اگر بعد مهلتی که قانون برای آن در نظر گرفته، ارائه شوند نمی‌تواند این اثرگذاری و اثربخشی که از آن صحبت می‌کنم را داشته باشد یا در بهترین حالت میزان آن کمتر می شود.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی ادامه داد: البته این نکته را هم باید متذکر شویم که این شیوه نظارت پسینی مجلس بر عملکرد بودجه‌ای دولت، حتماً نیازمند به روز رسانی و بازنگری است. این که دو سال پس از اجرای بودجه توسط دولت، گزارش عملکرد مالی دولت ارائه شود بازدارندگی کافی برای جلوگیری از انحراف مالی دولت و ایجاد انضباط مالی ندارد، اگرچه دیوان محاسبات نقش خود را بر اساس قانون موجود به خوبی ایفا می کند اما نظارت صحیح مجلس بر عملکرد بودجه زمانی حاصل می‌شود که دسترسی برخط بر هزینه کرد مالی دولت در زمان اجرا و از طریق شفاف سازی چرخه مالی دولت فراهم شود.


ارسال شده در مورخه : چهارشنبه، 3 دي ماه، 1399 توسط admin  چاپ مطلب
چهارشنبه، 3 دي ماه، 1399 بازدید:187 نظرات 
 
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

 

مرتبط باموضوع :

 دستکاری مصوبات مجلس در کمیسیون اصل 90 قابل پیگیری است  [ شنبه، 13 ارديبهشت ماه، 1399 ] 439 مشاهده
 فتنه خط قرمز برخی نمایندگان نیست  [ چهارشنبه، 18 اسفند ماه، 1395 ] 1448 مشاهده
 دکترقاضی زاده هاشمی عضو هییت رئیسه مجلس مجلس دهم شد  [ چهارشنبه، 18 اسفند ماه، 1395 ] 1684 مشاهده
 اجرای اصل 44 اولویت مجلس یازدهم است  [ شنبه، 10 خرداد ماه، 1399 ] 574 مشاهده
 
امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت


اشتراک گذاري مطلب