مطالب ویژه
اطلاع رسانی

جهت دریافت اپلیکیشن اندرویدی دفتر ارتباط مردمی دکتر قاضی زاده هاشمی بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

(دریافت اپلیکیشن)

...مجلس شورای اسلامی، یک مرکز اساسی و تعیین کننده برای انقلاب است، همه سر رشته ­های امور، به مجلس شورای اسلامی بر می­ گردد....مجلس شورای اسلامی، مظهر وحدت ملی و یکپارچگی و اتفاق همه گروه­ ها و قومیت­ ها و سلائق و عقاید است.

...من هیچ تردیدی ندارم و در این معنا هم که مجلس در رأس همه ارگان‌ها واقع است و مجلس، ملت است که متبلور شده است و تحقق پیدا کرده است در یک جای محدود، این هم بی‌اشکال است.

(صحیفه امام ، ج ۱۷، ص: ۲۴۶)


ویژه ها


اخبار حوزه انتخابی
next prev

پیوندهای مفید

مجلس نمی‌تواند مسئولیت تصویب بودجه بدون اصلاحات کافی را بپذیرد

قاضی‌زاده گفت: «رویکرد و قصد مجلس همکاری با دولت در شرایط اقتصادی دشوار کنونی است. اما لایحه بودجه‌ ارائه‌شده توسط دولت به‌قدری برای کشور مشکل‌ساز است که مجلس نمی‌تواند مسئولیت تصویب آن را بدون اصلاحات کافی بپذیرد.»


به گزارش «فرهیختگان»، سیدامیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «فرهیختگان» نکاتی از لایحه بودجه 1400 بیان کرد و به تشریح نگاه و نظر نمایندگان درباره این لایحه پرداخت. او در این گفت‌وگو به سوالاتی درباره رد یا تایید کلیات و شرایطی که مجلس می‌تواند ذیل آنها به تصویب لایحه کنونی اقدام کند، پاسخ داد.

  مجلس نمی‌تواند مسئولیت تصویب بودجه بدون اصلاحات کافی را بپذیرد

وی در ابتدای این گفت‌وگو با تاکید بر اینکه مجلس یازدهم از ابتدا عزم همکاری با دولت داشت، گفت: «رویکرد و قصد مجلس همکاری با دولت در شرایط اقتصادی دشوار کنونی است. اما لایحه بودجه‌ ارائه‌شده توسط دولت به‌قدری برای کشور مشکل‌ساز است که مجلس نمی‌تواند مسئولیت تصویب آن را بدون اصلاحات کافی بپذیرد.»

  اگر برای اصلاح اقدام کنیم دولت می‌تواند با ادعای تغییر ساختاری و اساسی لایحه پیشنهادی خود، آن را بازپس بگیرد

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس یازدهم در پاسخ به این سوال که مانع اصلی در راه اعمال اصلاحات بودجه توسط نمایندگان مجلس بدون ارجاع به دولت چیست؟ افزود: «لایحه کنونی دولت نیازمند اصلاحاتی است که اگر توسط مجلس اعمال شود، دولت می‌تواند با ادعای تغییر ساختاری و اساسی لایحه پیشنهادی خود، آن را باز پس بگیرد و مانع اصلاح توسط مجلس شود. در این صورت ترجیح مجلس بر رد کلیات بودجه و اعاده آن به دولت خواهد بود.»

  اگر دولت اصلاحات مدنظر کمیسیون تلفیق را امضا کند مجلس کلیات را رد نخواهد کرد

قاضی‌زاده همچنین درباره شرایطی که ممکن است ذیل آن مجلس نسبت به تایید لایحه بودجه اقدام کند، تاکید کرد: «همکاری مجلس در تصویب کلیات بودجه 1400 منوط به همکاری دولت در اصلاح لایحه‌ ارائه شده خواهد بود. اگر دولت تغییرات مدنظر مجلس در کمیسیون تلفیق را بپذیرد و پذیرش این تغییرات را امضا کند، مجلس نیز تمایلی به رد کلیات و هدر دادن زمان در بررسی و تصویب بودجه نخواهد داشت. قصد مجلس یازدهم همکاری حداکثری با دولت در موضوعات اقتصادی و معیشتی است. اما عملکرد دولت در فرآیند بررسی و تصویب طرح «برخی احکام مربوط به اصلاح ساختار بودجه کل کشور» چشم‌انداز همکاری دولت در اصلاح بودجه را مبهم و تیره ساخته است.»

  حداقل 2 تغییر عمده در بودجه نیاز است

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان دستور مقام‌معظم‌رهبری درباره نحوه استفاده از منابع صندوق توسعه ملی را مدنظر قرار داد و افزود: «با توجه به نامه مقام‌معظم‌رهبری، لااقل دو تغییر عمده در بودجه اجتناب‌ناپذیر است. اول آنکه مصارف بند «ه» تبصره چهار بودجه که برداشت 2.8 میلیارد یورویی از صندوق توسعه ملی را منوط به اخذ مجوز از رهبری کرده بود، باید از منابع عمومی تامین شود. دوم آنکه سهم دولت از درآمد نفتی در بودجه به حداکثر یک میلیون بشکه‌ در روز محدود می‌شود. با توجه به اجتناب‌ناپذیر بودن این دو اصلاح، دولت موظف است در کاهش مصارف بودجه، به شکل مناسبی همکاری نشان دهد. مگر آنکه دولت بر پیش‌بینی خود از فروش نفت اصرار داشته و ضمن رد دو شرط مقام‌معظم‌رهبری، از کاهش سهم صندوق توسعه ملی از 38 به 20 درصد چشم‌پوشی کند.»


ارسال شده در مورخه : دوشنبه، 8 دي ماه، 1399 توسط admin  چاپ مطلب
دوشنبه، 8 دي ماه، 1399 بازدید:180 نظرات 
 
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

 

مرتبط باموضوع :

 دکترقاضی زاده هاشمی عضو هییت رئیسه مجلس مجلس دهم شد  [ چهارشنبه، 18 اسفند ماه، 1395 ] 1684 مشاهده
 سیر تا پیاز قانون تأمین كالاهای اساسی مردم  [ سه شنبه، 4 آذر ماه، 1399 ] 199 مشاهده
 
امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت


اشتراک گذاري مطلب