مطالب ویژه
اطلاع رسانی

جهت دریافت اپلیکیشن اندرویدی دفتر ارتباط مردمی دکتر قاضی زاده هاشمی بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

(دریافت اپلیکیشن)

...مجلس شورای اسلامی، یک مرکز اساسی و تعیین کننده برای انقلاب است، همه سر رشته ­های امور، به مجلس شورای اسلامی بر می­ گردد....مجلس شورای اسلامی، مظهر وحدت ملی و یکپارچگی و اتفاق همه گروه­ ها و قومیت­ ها و سلائق و عقاید است.

...من هیچ تردیدی ندارم و در این معنا هم که مجلس در رأس همه ارگان‌ها واقع است و مجلس، ملت است که متبلور شده است و تحقق پیدا کرده است در یک جای محدود، این هم بی‌اشکال است.

(صحیفه امام ، ج ۱۷، ص: ۲۴۶)


ویژه ها


اخبار حوزه انتخابی
next prev

پیوندهای مفید

اموال آمریکایی‌ها را با هدف جبران خسارت مصادره خواهیم کرد

مجلس شورای اسلامی در ماه‌های اخیر، برای مقابله با اقدامات زیاده‌خواهانه آمریکا طرح‌ها و مصوبات زیادی داشته است. یکی از این طرح‌ها، طرح‌های 10گانه ضدآمریکایی فراکسیون اقدام پیش‌دستانه علیه تهدیدهای آمریکا بود. یکی از بندهای این طرح، دولت را به بازپس‌گیری درآمدهای آمریکا و انگلیس از نفت ایران بعد از کودتای 28مرداد ملزم می‌کرد.


یک سال پس از کودتای انگلیسی-آمریکایی در روز 28مرداد‌1332، قرارداد کنسرسیوم نفتی ایران و هشت شرکت نفتی آمریکایی، انگلیسی، هلندی و فرانسوی منعقد شد و زمینه برای تغییر الگوی قراردادهای نفتی ایران به‌وجود آمد. قرارداد کنسرسیوم به‌عنوان شکلی از همکاری اقتصادی رژیم پهلوی با کشورهای غربی بعد از کودتای 28مرداد‌1332 محسوب می‌شد. براساس این پیمان کنسرسیوم، شکل جدیدی از غارت و چپاول نفت ایران در دستورکار کشورهای غربی و سلطه‌گر قرار گرفت. در‌این‌زمینه، 40درصد از سهام نفت ایران به پنج شرکت آمریکایی،‌ 40درصد دیگر به شرکت نفت ایران و انگلیس، 14درصد مربوط به شرکت نفتی هلند و 6درصد باقی‌مانده را شرکت فرانسوی به‌دست آوردند.
روند جدیدی که در سال 1333 به‌بعد در دستورکار شرکت‌های اقتصادی بین‌المللی قرار گرفت، نشانه‌هایی از مشارکت شرکت‌های چندملیتی نفتی را منعکس می‌سازد که قابلیت لازم برای کنترل منابع اقتصادی ایران، به‌ویژه منابع نفتی را به‌وجود آوردند. به‌موجب قرارداد کنسرسیوم، شرکت‌های آمریکایی،‌ انگلیسی، هلندی و فرانسوی اجازه پیدا کردند روند اکتشاف و استخراج نفت را با هزینه دولت ایران انجام دهند. این روند نشانه‌هایی از سلطه جدید اقتصادی شرکت‌های چندملیتی و ارتقای نقش آمریکا در اقتصاد و سیاست ایران را نشان می‌داد.
آقای امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، نماینده مجلس، در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو»، درباره این طرح گفت: طرح پیشنهادی جمعی از نمایندگان مجلس در روز 28مرداد۱۳۹۸ وصول شد و قرار است در کمیسیون مرتبط بررسی شود. با وجود برنامه دولت مصدق مبنی‌بر جایگزینی آمریکا به‌جای انگلیس در ماجرای نفت، انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها بعد از کودتای 28مرداد، درباره توزیع نفت به‌توافق رسیدند؛ به‌طوری‌که 80درصد منافع نفتی ایران به آمریکا و انگلیس می‌رسید. وی افزود: این موضوع از کودتای 28مرداد تا پیروزی انقلاب ادامه داشت؛ یعنی با روی‌کارآوردن رژیمی کودتایی، این‌ها به‌مدت 25 سال پول ملت ایران را چاپیدند.  نماینده مجلس اظهار کرد: باید ببینیم میزان درآمد نفتی انگلیس و آمریکا که هر‌یک ۴۰درصد از نفت ایران سهم گرفته بودند، در فاصله زمانی سال ۱۳۳۲ تا ۱۳۵۷ چقدر بوده است. پس از احصای میزان درآمد این دو کشور در فاصله زمانی مزبور، باید در مجامع بین‌المللی یا با استفاده از مصوبات قانونی داخلی، مطالبه صورت بگیرد. قاضی‌زاده‌هاشمی گفت: همان‌طورکه آمریکایی‌ها مصوبات دروغی دارند و اموال ملت ایران را مصادره می‌کنند، ما هم باید اموال آمریکایی‌ها که دراختیار یا دردسترس ما قرار دارد، ضبط و مصادره کنیم تا خسارت وارده به ملت ایران جبران شود. نماینده مجلس در پاسخ به این پرسش که «آیا برای نمایندگان متقاضی این طرح میزان درآمدهای آمریکا و انگلیس بین سال‌های ۱۳۳۲ تا ۱۳۵۷ مشخص است یا خیر؟»، گفت: پس از اینکه این طرح در مجلس به قانون تبدیل شد، دولت باید میزان استخراج و فروش نفت را احصا کند و سپس، برای دریافت خسارات واردشده اقدام کند. استخراج این اعداد و ارقام کار چندان سختی نیست. قاضی‌زاده‌هاشمی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی‌بر اینکه «کدام محکمه خارجی مخاطب طرح مجلس خواهد بود؟، گفت: برای این طرح، محاکم داخلی می‌توانند حکم صادر کنند و پرونده تشکیل دهند و اموال دولت آمریکا را مصادره کنند. علاوه‌بر‌این، چون این طرح براساس کودتایی آمریکایی ایجاد شده، می‌تواند در محاکم بین‌المللی مانند دادگاه لاهه نیز مطرح 
شود. این نماینده مجلس در پاسخ به این پرسش که «با‌توجه‌به سهیم‌بودن هلند و فرانسه در کنسرسیوم پس از کودتا، باید علاوه‌بر آمریکا و انگلیس، سراغ این دو کشور نیز خواهیم رفت یا خیر؟»، گفت: بله، البته در این طرح آمریکا و انگلیس، با تأکید بیشتر روی آمریکا ذکر شده است؛ اما کم‌کم باید سراغ کشورهای دیگر هم برویم.


ارسال شده در مورخه : دوشنبه، 11 شهريور ماه، 1398 توسط admin  چاپ مطلب
دوشنبه، 11 شهريور ماه، 1398 بازدید:49 نظرات 
 
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

 

مرتبط باموضوع :

 طرح عضو هیئت رئیسه مجلس برای خانه دار شدن کارمندان  [ سه شنبه، 28 خرداد ماه، 1398 ] 184 مشاهده
 قلب و مغز برخی مسوولین، آمریکایی است  [ چهارشنبه، 27 دي ماه، 1396 ] 771 مشاهده
 پیام شفاف شورای نگهبان به موافقان CFT  [ دوشنبه، 14 آبان ماه، 1397 ] 454 مشاهده
 
امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت


اشتراک گذاري مطلب