مطالب ویژه
اطلاع رسانی

جهت دریافت اپلیکیشن اندرویدی دفتر ارتباط مردمی دکتر قاضی زاده هاشمی بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

(دریافت اپلیکیشن)

...مجلس شورای اسلامی، یک مرکز اساسی و تعیین کننده برای انقلاب است، همه سر رشته ­های امور، به مجلس شورای اسلامی بر می­ گردد....مجلس شورای اسلامی، مظهر وحدت ملی و یکپارچگی و اتفاق همه گروه­ ها و قومیت­ ها و سلائق و عقاید است.

...من هیچ تردیدی ندارم و در این معنا هم که مجلس در رأس همه ارگان‌ها واقع است و مجلس، ملت است که متبلور شده است و تحقق پیدا کرده است در یک جای محدود، این هم بی‌اشکال است.

(صحیفه امام ، ج ۱۷، ص: ۲۴۶)


ویژه ها


اخبار حوزه انتخابی
next prev

پیوندهای مفید

دستاورد اميدبخش محققان ایرانی در زمینه درمان ناشنوایی

وقتی صحبت از کاشت  موها می‌شود، ناخودآگاه به یاد موی سرمان می‌افتیم که در برخی افراد با بالا رفتن سن شروع به ریزش می‌کنند اما موهای دیگری هم در گوش‌ وجود دارند که نقش مهمی در شنیدن ایفا می‌کنند.

این سلول های مویی حسی وظیفه تبدیل امواج صوتی به سیگنال های الکتریکی را بر عهده دارند. با از دست دادن این سلول‌های حسگر در بخش حلزونی گوش، فرد دچار کاهش شنوایی و اختلال در این حس می‌شود؛ بین مهره‌ داران، تنها انسان است که قادر به بازسازی این سلول‌ها نیست و در نتیجه هر گونه آسیبی به آنها دائمی است و نمی‌توان آن را درمان کرد.

اما محققان در دانشکده پیراپزشکی شرق گیلان (لنگرود) با همکاری پژوهشگران در مراکز تحقیقاتی – درمانی تهران از جمله دکترسیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی ، برای اولین بار در جهان ، توانستند سلول‌های حسگر مویی در بخش حلزونی گوش داخلی را کشت دهند. این راهکار قدم بزرگی در درمان ناشنوایی است.


دکتر سید امیر حسین قاضی زاده هاشمیدکتر قاضی زاده درخصوص این دستاورد بزرگ پزشکی، اظهار داشت: این پروژه (کشت سلول های مویی گوش داخلی) که حاصل یک همکاری تیمی با محوریت دانشکده پیراپزشکی لنگرود صورت گرفت ، برای اولین بار در جهان توسط ایران انجام شده و در این خصوص دانشمندان ما پیشتاز هستند؛پس از ایران کشور سوییس در این مورد فعالیت هایی نموده است.

خوشبختانه این دستاورد که در قالب یک پایان نامه دانشگاهی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان صورت گرفته بود با موفقیت همراه شد.

ایشان افزودند : در جریان این تحقیقات ، در حال ثبت اختراعی فوق العاده در زمینه فرمول کشت سلول های گوش هستیم که یک گرنت جهانی پر ارزش به لحاظ مادی و معنوی است.همچنین تکنیک برداشت حلزون از یک جنین سقط شده 21 هفته نیز برای اولین بار در جهان در این پروژه صورت گرفت.

دکتر قاضی زاده گفت : البته فرآيند درمان ناشنوايی بسيار پيچيده بوده و مستلزم مجموعه ای از تغييرات سلولي است. براي اين منظور بايد سلول های حسگر مويی عملكرد درستی داشته باشند و به شبكه نورون های مناسب متصل شوند. لذا اين دستاورد گام اول در اين فرآيند محسوب مي شود و هنوز راه درازی تا درمان كامل ناشنوايی باقی مانده است.


ارسال شده در مورخه : پنجشنبه، 4 مهر ماه، 1398 توسط admin  چاپ مطلب
پنجشنبه، 4 مهر ماه، 1398 بازدید:37 نظرات 
 
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

 

مرتبط باموضوع :

 دو هزار مورد قانون ناکارآمد توسط مجلس شورای اسلامی حذف شد  [ چهارشنبه، 27 شهريور ماه، 1398 ] 100 مشاهده
 
امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت


اشتراک گذاري مطلب